×

Pezi Jewellery – görög élményekből született magyar ékszermárka

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE
by
2024. 08. 6.

Néhány hete egy nagyon titokzatos sajtóbemutatóra voltunk hivatalosak: végre a nagyközönség előtt is debütált a Pezi Jewellery, a legújabb magyar ékszermárka. Egy görög hangulatú, meghitt estén megismerkedhettünk Atyafi Petrával, a márka tervezőjével és legújabb kollekciójával. A lenyűgöző ékszerek inspirációja mellett az ékszertervezés és a könyvolvasás hasonlóságairól, a szakmai szabadságról és az élethosszig tartó tanulásról is beszélgettünk a – saját bevallása szerint – nagyon introvertált, de annál kreatívabb alkotóval.

Interjú Atyafi Petrával, a Pezi Jewellery alapító tervezőjével

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Simply Creative by Bori (@simplycreative_bybori)

Mint sok hazai kisvállalkozónak, neked is megvan a különleges történeted, ami az alkalmazotti léttől a márkaalapításig vezet. Elmeséled ezt dióhéjban?

Mindig is az volt a vágyam, hogy kreatív munkám legyen, irodai környezetben egyáltalán nem tudtam elképzelni magam. A Váci utcában egy dizájnajándék-üzletben dolgoztam, mellette egy harisnyatervezőnél is megfordultam, majd miután elvégeztem az ötvösiskolát, egy ékszerboltban helyezkedtem el. Azonban rájöttem, hogy szívesebben készíteném a saját ékszereimet, ahogy mindig is képzeltem. És nagyobb szabadságra vágyom, mint amit az alkalmazotti lét nyújtani tud. Nagyon nehéz a biztosat otthagyni a bizonytalanért, de ha erre vágysz, úgyis eljön az a pont, amikor tudni fogod, hogy itt az ideje ezt meglépni, és semmi sem állíthat meg.

Mi volt az a késztetés, inspiráció vagy pont az életedben, ami az ékszerkészítéshez vezetett?

Szinte az összes kreatív tevékenységet kipróbáltam már gyerekkoromtól kezdve. Egy darabig élveztem is ezeket, viszont nagyon hamar megunok mindent, és keresem az új lehetőségeket. Az ékszerekkel viszont teljesen más a viszonyom. Mindig is imádtam a vásárok forgatagában nézni, próbálgatni őket, vagy a magazinokat lapozgatva csodálni az ötvösök munkáját. Próbáltam megfejteni, vajon ki, hogyan készíthette ezeket? A kisebb kitérők mellett végül én is ötvös lettem, és óriási öröm számomra, hogy ez így alakult!

A Pezi név mit takar?

Ez a becenevem. A családomat kivéve szinte mindenki így szólít, és mivel rövid, könnyen megjegyezhető és kiejthető, úgy éreztem, ez megfelelő lehet márkanévnek.

A sajtóbemutatón mesélted, hogy az alapötletet, a formákat a gyermekkori görög nyaralások ihlették. Ezek minden kollekcióban jelen vannak?

Amikor elindult a márka, akkor már a tengeri vonal jelen volt, de nem szerettem volna csak ilyen tematikájú ékszereket készíteni. Abban biztos voltam, hogy a minimalista és szigorú, szabályos formák nem az én világom, azokhoz én túl kaotikus és türelmetlen vagyok.

Az évek alatt egyre világosabbá vált, hogy mekkora hatással voltak rám ezek a görög nyaralások és maga az ókori görög kultúra. Így ha direkt formában nem is jelenik meg minden kollekcióban, valamilyen vonatkozás vagy történet kapcsolódik az ékszerekhez.

Hogyan dől el, hogy egy ékszertervező milyen anyagokkal dolgozik?

Én főleg sárgarézzel és ezüsttel dolgozom, mindkét anyagnak megvannak az előnyei. A sárgarézből lehet monumentális, az aranynál mégis sokkal megfizethetőbb darabokat készíteni, viszont valaki csak az ezüstöt szereti. 

Bármelyiket is választják, szeretném, ha az emberek az értéket látnák benne, és nem egy eldobható, egy szezonra tervezett tárgyat. A Pezi ékszereket bármikor visszahozhatják frissíteni, akár aranyozásra vagy javításra.

Az anyagokat emellett édesvízi tenyésztett gyöngyökkel valamint drága -és féldrágakövekkel kombinálom, az opál az egyik kedvencem. Itthon a Népligettől nem messze van az „ötvösök Mekkája” – onnan szoktam az alapanyagok nagy részét beszerezni. A nemesfém darabokat és a port is újrahasznosítom, de például a Petra nevű ékszereknél az öntésből maradt sárgarézcsonkokat használom fel újra. Ezek, mint apró szikladarabok díszítik az ékszert. 

Pezi Jewellery – Petra gyűrű

Online is rengeteg lehetőség van már alapanyagok megvásárlására, ám a köveket és gyöngyöket egyelőre itthon szerzem be megbízható forrásból. Úgy vélem, jobb ezeket személyesen megvizsgálni, így a vevőknek is meg tudom mutatni egyedi rendelés esetén.  

Azon túl, hogy minden darabot kézzel készítesz, milyen eljárást alkalmazol, hogy a laikusok is bepillantást nyerjenek ebbe a kreatív munkafolyamatba?

Néhány éve megismerkedtem a viasszal, ami nagyon sok ötvös kedvence. Ez egy rendkívüli anyag, amely jól formázható, faragható. A viasz mellett fűrészelni szoktam, valamint sárgarézkefe és hő segítségével alakítom ki a fém felületén ezeket a gyűrt formákat, amik sosem lesznek ugyanolyanok. Rengeteg szerszámot használunk: kalapálunk, fűrészelünk, fúrunk. Minél több technikát ismersz, annál több szerszámod lesz. Ez a szakma is egy véget nem érő tanulási folyamat.

Hol, illetve kitől tanultad a mesterséget? 

Felnőttképzés keretein belül tanultam, és mint említettem, folyamatosan tanulom és gyakorlom az új technikákat. Külföldön szuper tananyagok elérhetőek online és offline is, így amikor időm engedi, képzem magam.

A munkafolyamatod az ihlet megszületésétől a termék postázásáig tart. Mi a kedvenc részed ebből, és mi az, amivel a leginkább meggyűlik a bajod?

Igen, egy személyben csinálom a legtöbb munkafolyamatot, kivételt képez az öntés, aranyozás és olykor a kőfoglalás, melyeket más hazai vállalkozások segítségével oldok meg. A kedvenc részem a tervezés, és a kész ékszer kézben tartása illetve átadása.

A tervezés számomra olyan, mintha könyvet olvasnék. Megjelennek ezek a pillanatképek a képzeletemben, és komplett történetek fonódnak köréjük: ki fogja viselni, milyen lesz a fotókon, vajon ki szeret bele rögtön?

Aztán persze meg kell rázni magam, hogy ezt el is kell készíteni. Ekkor jön a kivitelezés, ami szintén izgalmas folyamat. A kész ékszer kézhezvétele pedig nekem mindig kicsit olyan, mintha karácsony lenne! Az izgatott várakozás után végre elkészül a termék, és mindig nagy öröm számomra, amikor a vevő is boldogan veszi át.

Azért néha van időd hátradőlni, és helyt adni az elégedettségnek?

Szigorú vagyok magammal szemben, de most már vannak pillanatok, amikor megengedem magamnak, hogy rácsodálkozzak: „Jé ezt tényleg én csináltam!” A legnehezebb rész számomra a social media és marketing. Introvertált személyiségként nagy kihívást jelent mindig érdekesnek és izgalmasnak lenni a külvilág számára. Sokáig nem is mertem posztolni az ékszereimet, de próbálok a kereskedelemben szerzett tapasztalatokból ihletet meríteni, és bátrabban bemutatni a munkáim. Mert enélkül ma már sajnos nem működik.

Pedig a mostani, Limóni kollekció darabjait már a fotókon megkívántuk! Mint kiderült, ezeket a gyönyörű termékfotókat is te magad készíted. A fotózást is kitanultad időközben? 

A fotózást teljesen autodidakta módon tanultam pár éve. Nagyon szeretek főzni, és az egyik hobbim az ételfotózás, amit szívesen űztem volna akár munkaként is. Persze az ékszerek fotózása egészen más kategória, de örömmel képzem magam ebben is.

Mik a rövid és a nagyon hosszú távú terveid a márkával? 

A rövid távú tervek között szerepel még egy minikollekció karácsony előtt. Ez egy teljesen új technikával fog készülni, amelyet Milánóban sajátítottam el, így egyelőre meglepetés, miről is lesz szó. A hosszú távú tervem pedig az, hogy még jó sokáig örömet szerezzek az ékszereimmel, amin keresztül egyúttal sok értékes emberrel kapcsolódhatok.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pezi jewellery (@pezijewellery)

Fotók: ©Atyafi Petra/Pezi Jewellery