×

Paris Fall 2025 Menswear Shows: minden, amit imádtunk a férfi divathéten Párizsban

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE
by
2025. 01. 28.

Pharrel Williams gigantikus Louis Vuitton show-jától a Dries Van Noten borús romantikáján át Mike Amiri glamúrnosztalgiájáig sok minden elvarázsolt minket a francia fővárosban. Íme a legnagyobb trendek, legcoolabb textúrák és egyéb divatnyalánkságok a Paris Fall 2025 Menswear Shows kifutóiról. 

Azt már megszokhattuk, hogy a Paris Fashion Week kifutóinak összképe mindig eggyel szofisztikáltabb a Milánóban látottaknál – persze ez nem értékítélet –, ez most sem volt másképp. A férfi divathéten bemutatásra került szettek nem nélkülözték az eleganciát, a sikket, a pompát, amiből bőven lehet inspirálódni. Mondjuk a kezdésről pont nem volt elmondható a visszafogottság, de ezt nem is vártuk Pharrell Williamstől, aki megalapozta a párizsi divathét hangulatát. Ez persze nem azt jelenti, hogy elhomályosította volna az utána következőket, sőt. Párizs minden fellépője más-más identitással rendelkezik, összeségében véve viszont hozzák azt az egységes hangulatot, amit a legendás két szóval jellemez a világ: francia sikk. 

Paris Fall 2025 Menswear Shows: a követendő trendek

Legyen szó gótikus gavalléresztétikáról (Dries Van Noten) vagy a hetvenes évek glamúrja iránt érzett nosztalgiáról (Amiri), nem nagyon volt tervező, akinek legalább egy outfitjét ne tudná bárki magáénak érezni. Mi másról szól az inspiráció, ha nem erről? Az esztétikán túl pedig a funkcionalitás is jobban előtérbe került, mint valaha, köszönhetően például Yohji Yamamotónak. A tervező dedikáltan hús-vér, esőben és hóban létező emberekre alkotott, refelektálva a szezonra. Ez már csak azért is fontos, mert az egyik legnagyobb divatfejtörést (gondolom) mindenki számára az okozza, hogyan maradjunk sikkesek a hidegebb időben, szakadó esőben, tomboló szélben?

#1 Hatalmas textúrák, oversized kabátok 

Kezdjük is a sort Yohji Yamamoto elegáns Michelin-babáival. A hidegebb szezonban nyilván nagyon nem mindegy, hány réteget pakolunk magunkra, ha pedig nem vagyunk a sok ruha híve, akkor az a kevés olyan kell, hogy legyen, ami után nem fogunk tüdőgyulladással feküdni két hétig. Yamamoto az általában poliészterből készült hatalmas pufi textúrák dekonstrukcióját tűzte ki célül, filozófiai megközelítését pedig egy kis költészettel spékelte meg. Saját bevallása szerint sem volt könnyű dolga. 

Sadness and suffering are the flowers of life… I’m trying to create something that does not exist in the world…

„A bánat és szenvedés az élet virágai.” „Olyan dolgokat próbálok alkotni, amelyek nem léteznek a világban.” Ilyen és ehhez hasonló mondatok díszítik a hatalmas textúrákat, amelyek az eltúlzott méretekkel együtt is totál sikkesek. De több tervező is a kabátra helyezte a hangsúlyt – és milyen helyesen tették. A Sacai a prémes bőrdzsekit maxolta ki, a Lanvin az abszolút must-have maxi gyapjúkabátot maximalizálta, míg az LGN Louis Gabriel Nouchi és a Dior a hosszú feketében hisz.  

#2 Ha szín, akkor vajsárga

Párizsban egy-két színesebb outfittől eltekintve a fekete, fehér és nude árnyalatok uralták a kifutókat. Ahol szín volt, ott általában volt minta is. Az egyetlen olyan árnyalat, amit külön trendként emelnénk ki, az a vajsárga. Ez a kellemes krémes árnyalat minden textúrán remekül mutat a farmertől a puha bőrön át a selyemig. Szinte minden téli színnel kiválóan kombinálható, a sötét árnyalatoknak remek kontrasztot ad, a bézs szettekbe pedig mégiscsak kerül egy kis szín általa. 

#3 Ha minta, akkor kockás

Ha egyetlen mintát kellene kiemelni, ami több tervezőnél is uralta a szetteket, az a kockás lenne. És nem a preppy style miatt. Ezt a klasszikus mintát a legtöbb tervező a saját látásmódjába integrálva használta a legkülönfélébb anyagokon és stílusokban. És bár láttunk elvétve élénk absztrakt mintákat, vastag csíkokat és a fentebb említett költészetet is, a kocka az, amivel nem lehet hibázni. Full szettben sem, ahogy ezt láttuk Paul Smith-nél vagy az Amirinél.

Paul Smith FALL25

 

Amiri FALL25

 

#4 Ha detail, akkor nyakba vele

Elsőként a Dries Van Noten kampányfotóin nyűgöztek le minket az elnagyolt csokornyakkendők és gavallérmasnik. Onnantól kezdtük el figyelni, hogy ha hangsúlyos kiegészítőről van szó, akkor az Párizsban valahogy mindig a nyak körül volt. Persze Milánóhoz hasonlóan voltak oversized kézitáskák, de a maxisálak, hatalmas kámzsák és gallérok vagy az említett nyakkendők gyanúsan többségbe kerültek. Talán nem véletlen, hiszen a párizsi tervezők finomabb esztétikája nyilván nem a vaskos fukszokban nyilvánul meg leginkább, hanem a legelegánsabb férfikiegészítőben. Ez pedig nem más, mint a nyakkendő. Íme a kedvenc variációink. 

Végül pedig íme egy válogatás a teljesség igénye nélkül, ha még több inspirációra vágysz!

Fotók: @Vogue Runway