Mert kevés pihentetőbb dolog van annál, mint amikor megérkezve a vízpartra végre leterítjük a pokrócot, és egész délután semmi dolgunk sincs azon kívül, minthogy elmerüljünk egy addig nem ismert, gyönyörűen megírt történetben.
A könyv, amiről most mindenki beszél, és mindenki csak szuperlatívuszokban. Megdöbbentő érdekességek és igazságok rejlenek a könyvben, amit mindenkinek el kellene olvasnia, aki fittyet hány a klímaproblémákra, vagy csak képtelen vigyázni a földre. Peter Wohlleben, a neves német erdész a fák titkos életébe enged betekintést, és meglepő dolgokat tár fel. Mert az erdőben ámulatba ejtő dolgok történnek: a fák beszélgetnek egymással. Nemcsak utódaikról gondoskodnak odaadóan, de idős és beteg szomszédaikat is ápolják. A fák éreznek és emlékeznek. Hihetetlen? Pedig igaz!
Ehhez a könyvhöz, ezekhez a versekhez csend kell – maximum a Balaton csobogó hullámzását és a lelkünk morajlását bírja el. A Bálnadal Tóth Krisztina 2017 és 2020 között írt verseit gyűjti kötetbe. A múlt és a múltbéli emberek felbukkanása, az emlékezés furcsa működése jelenik meg a versekben, hol haikukba sűrűsödve, hol a szonettek ünnepélyességével, máskor szabadabb formákban, hogy a legalapvetőbb kérdéseket tegye fel a mának: miért, hová, mi végre.
Ez sem éppen az a könnyű nyári műszálas olvasmány, de azért sejthető volt, hogy legalább egy kötet be fog kerülni a Pilinszky-emlékév kapcsán is. Egy valóságos találkozás ihlette fiktív párbeszéd a Pilinszky-féle emberi mélységekkel – örökérvényű szavai, gondolatai minden korban aktuálisan állják meg a helyüket. A Beszélgetések a Pilinszky-életmű egyik legkülönlegesebb, kultikus darabja.
Avagy a varázslatos Côte d’Azur világa békében és háborúban. A történet szintén nem nélkülözi a drámát, de remek énidőt kölcsönző vízparti olvasmány nem csak a divatrajongóknak. A francia elit találkozóhelyének csillogását és a közelgő baljós idők ellentmondását bemutató történet – középpontban Coco Chanellel – izgalmas kikapcsolódást nyújt, hála a gondos kutatómunkának , amely remek elbeszélői stílussal ötvözve mutatja be a bőség és az éhezés, a hősök és kollaboránsok ellentmondásos korát egy olyan világban, amely a legragyogóbb magasságokból zuhant a mélybe, elénk tárva gazdagok és szegények, kivételezettek és elűzöttek sorsát.
Na, erről a könyvről még nem alkotok önálló véleményt, mert a hétvégén kezdem én is a pokrócon, de a fülszöveg (és a borító is) nagyon magával ragadó: Halász Rita kíméletlen pontossággal tárja fel egy harmincas pár kapcsolatának alakulását és válságát, majd a súlyos szembesülésekkel terhes kivezető út állomásait. Nem kendőz el semmit, és nem szolgáltat igazságot senkinek. Az első személyű elbeszélés mondatai feszesek, felkavaróan őszinték és élesen ironikusak. A traumatikus élményeket mesékkel, a valóságost irreálissal, álomszerűvel, súlyos témáit humorral, a feketét fehérrel keveri. Ha gondoljátok, olvassátok velem.
És persze mi más is lehetne az a plusz egy, ha nem a Fashion Street Magazin tavaszi-nyári lapszáma, a The LOVE Issue?! Te már beszerezted a saját példányodat, ugye?
Jó olvasgatást!