×

Lovaspóló – sznobizmus vagy úri huncutság?

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE
by
2021. 06. 18.

Kinek mi, de egy biztos: a lovaspóló ma világszerte reneszánszát éli, és története nagyobb múltra tekint vissza, mint bármelyik más ma is népszerű sportág. 

A lovaspólóhoz hasonlító ősi sportág, a buzkashi még időszámításunk előtt 600-ban a mai Afganisztán területéről indult, és egyre népszerűbb lett Perzsiában, Arábiában, Indiában, Tibetben és Kínában. Európába India gyarmatosítása következtében jutott el, az ott állomásozó angol lovastisztek 1850 körül alapították meg az első angol Polo Clubot. 1900-tól már az olimpiai játékok között is jegyezték, az 1936-os olimpián pedig Magyarország is képviseltette magát, ráadásul egy 4. helyezéssel zárva a szereplést.

Ezt a sikert elsősorban az Andrássy grófoknak köszönhetjük, kezdve gróf Andrássy Gyulával, aki amellett, hogy lovastisztként küzdött a pákozdi csatában, baráti kapcsolatot ápolt Sisivel, aki szintén nagy rajongója volt a lovaknak. Az Andrássy grófok nagy hangsúlyt fektettek a lótenyésztésre, a lovaspólóra és mindannyian oszlopos tagjai voltak a Budapesti Polo Clubnak. Emlékükre évek óta megrendezik a Count Andrássy Polo Cupot.

A felkapott sportág a szocializmus idején túlságosan úri sportnak számított, ezért a kommunista hatóságok betiltották, még beszélni sem volt szabad róla. A rendszerváltás után, 1993-ban két Amerikát megjárt magyar ötlete nyomán indulhatott újra a lovaspóló a Magyar Polo Club szervezésében, és 1997-től már nemzetközi mérkőzéseket is rendszeresen szerveztek.

No de lássuk, mire is van szükség egy lovaspóló játékhoz? 

Először is kell egy ló – illetve több –, hiszen a játék elsődleges és legfontosabb szabálya a lovak védelme. Éppen ezért egy ló nem alkalmazható két egymást követő játékban, és az állat bárminemű veszélyeztetése azonnali játékleállítást von maga után. 

Szükséges még a bambuszból készült ütő, illetve egy 7-8 centi átmérőjű, 130 grammos kemény műanyag labda. Ezt homokban vagy hóban folytatott játék során felfújható piros verzióra cserélik. A bársonyosan puha bőrnyereg mellett nagyon fontos kellék még a lovassisak, amely szélesebb egy normál lovassisaknál, de csupán esztétikai okokból. 

A sportolók ruhadarabja a legendás rövid ujjú pólóing, ami a közhiedelemmel ellentétben nem Ralph Laurentől ered, hanem a francia teniszlegenda, René Lacoste találmánya. A pólóing kifejezést először a Brooks Brother ruhacég használta, ennek a jogait Ralph Lauren – aki ennél a cégnél kezdte karrierjét, mint eladó – később megvásárolta. És bár a Ralph Lauren logója egy pólójátékost ábrázol, emellett semmilyen más felszerelést nem készít a pólósport számára.

A 20. század második feléig tradicionális fehér lovasnadrágot viseltek, ma már szinte csak fehér farmert használnak a játékosok. A vastagon párnázott, bőr térdvédő használata is kötelező a térdek összeütközésének elkerülése érdekében, illetve a barna, szintén bőrből készült pólócsizma is alapfelszerelés, ami gyakran a szponzorok nevével van díszítve.

A pólójátékosok az eredetileg nekik tervezett, a svájci Jaeger-LeCoultre cég által gyártott órát használják. Praktikussági okokból a törékeny óra lapja egy mozdulattal megfordítható, így az óraüveg a csukló felé néz, és a strapabíró hátlap néz kifelé.

Visszatérve röviden a játékszabályokra: tilos az úgynevezett helicoptering, azaz az ütő fej felett történő pörgetése, a sandwich, az az akció, amikor két játékos közrefogja a harmadikat. Emellett tilos még a labda vonalának keresztezése is. Ami viszont a játék izgalmát fokozza és engedélyezett művelet, az a hookolás, ahol ütő ütőt érinthet, akadályozva a labda elütését, és a push, vagyis a lelovaglás, ami egyet jelent a ló vagy a játékos ellenfelének leszorításával.

A nézők számára elengedhetetlen feltétel a lovak és a pezsgő szeretete, némi előkelőséggel fűszerezve. Egy komolyabb kupát neves divattervezők munkája előzi meg, hiszen a dress code-ot szigorúan veszik: hölgyeknek, uraknak a kalap viselése szinte kötelező, aminek összhangban kell lennie a ruhával. Külön tradíció a mérkőzés utáni pályataposás, ahol a vendégek cipőjüket nem kímélve megpróbálják elegyengetni a paták által felszakított gyepszőnyeget. Bizonyára mindenki emlékszik Julia Roberts alakítására a barna pöttyös ruhában, nos az az a mozdulat!

Múlt hét vasárnap pedig a Riserva Polo Cup szervezésében a magyar elit mellett szlovák játékosokat és az elmaradhatatlan argentin bírót is üdvözölhették a vendégek között. A mérkőzések utáni assadón pedig az összes csapat együtt szórakozhatott, igazi társasági eseményt teremtve. Aki tehát a sportolás mellett gyönyörű miliőben előkelő társaságra is vágyik, annak szívből ajánljuk ezt a fajta szórakozást. Hiszen ez nem csak sport, hanem egy életérzés is!

Képek: Vadnai Szabolcs 

Riserva Polo Club 2021.06.13.