Június végén lilába borulnak a social media platformok, minden valamirevaló influenszer és lakossági felhasználó ugyanis minimum egy – de általában több – fehér ruhás, szalmakalapos, levendulás képet is feltölt a profiljára, jelezvén, hogy újra beindult a levendulaszezon! Összeszedtük, hogy mit is kell tudni erről a fantasztikus növényről, és hogy hova menj egy kis lilaságért.
Mindenki örömére kezdjük egy kis etimológiával, majd folytassuk egy kis levendulatörténelemmel! A levendula elnevezés – honnan máshonnan – a rómaiaktól származik, és vagy a latin lavare szóból ered, ami mosást jelentett (és olaszul jelent ma is), vagy a livendulo szóból, ami kékes ólomszürkét jelent. A görögök nardusként utaltak rá, a Szíriában levő Naardus város tiszteletére, az indiaiak pedig a tüskés virága után nevezték el. Egyiptomban a levendulát balzsamozásra és kozmetikumok készítésére használták: amikor felnyitották Tutanhamon sírját, több cserépedényt találtak, amiben a levendulához hasonló balzsamot véltek felfedezni. Szóval a levendula használata egyidős az ókori cilivilizációkkal, de ezen nem lepődik meg senki.
Az illatok jótékony hatásairól a görög orvos, Theophrastus már a Krisztus előtti harmadik században írt egy könyvet, amelyben kitért a levendulára is, de gyógyító és fertőzésgátló tulajdonságait a rómaiak ismerték fel, akik egyébként rovarriasztóként és mosásra is használták.
Az első írásos feljegyzés a levendula gyógyító hatásairól a görög katonai orvostól, Dioszkoridésztől származik Kr. e. 77-ből. Feljegyzései szerint, ha a levendulát lenyelik, segít az emésztésben, és megszünteti a fejfájást és a torokfájást. Külsőleges használata segít kitisztítani a sebeket és enyhíti a bőrbetegségek tüneteit, a római katonák is vittek magukkal levendulát a haditáborba, hogy azzal kezeljék a sebeiket.
Vagyis az ókor emberének szinte egész életterét levendulaillat lengte be, hogy aztán a középkorban – pogány praktikaként – sok társával együtt ezt a növényt is parkolópályára helyezzék. Kivéve a szerzetesek és az apácák, ők azért tudták a frankót, és nem is égették őket meg érte.
A Tudorok korában a levendula használata újra feléledt. Mondjuk ehhez az kellett, hogy VIII. Henrik feloszlassa a kolostorokat, és a levendula bekerüljön a családi kertekbe. A nemesek a ruhák közé tették, kezdetleges parfümként és légfrissítőként használták, és méhviasszal keverve bútorfényesítőként alkalmazták. Vagyis semmi boszorkányság.
Arra – mármint a boszorkányságra – egészen a 16. századig várni kellett, amikoris észrevették, hogy azok a kesztyűkészítők, akik használtak levendulát a termékeik illatosítására, gyakran elkerülték a kolerát. Vagyis újrafelefedezték e csodanövény fertőzésgátló és baktériumölő hatásait. Azt azért itt se felejtsük el, hogy a baktériumokat viszont még nem fedezték fel.
Hogy a levendula visszakapja régi glóriáját, arra egészen a 20. századig kellett várni, amikoris egy francia vegyész, René-Maurice Gattefossé véletlenül felfedezte a levendula olajának bőrnyugtató és gyógyító tulajdonságait. A fáma szerint egy kísérlet során csúnyán megégette a kezeit, és fájdalmában a legközelebbi folyadékba merítette őket: az pedig történetesen levendulaolaj volt. Olyan szépen meggyógyultak a kezei, hogy szenvedélyesen kutatni kezdte az illóolajok hatásait, ezért őt tartják a modern aromaterápia atyjának.
Na, de elég is volt a történelemórából, térjünk rá arra, hogy mi mindenre jó a levendula: napjaink egyik csodaszerét altatóként és stresszoldóként is használják, ugyanakkor a depresszió elleni kezelésben is része van. Teát is készítenek belőle, ezzel borogatják a sebeket, és a homlokra téve enyhíti a homloküreg-gyulladást, a fejfájást, a másnaposság tüneteit, a fáradtságot, a feszültséget és a kimerültség érzetét. A levendulaolaj természetesen antimikrobiális és bőrnyugtató hatású. Kiegyensúlyozza a bőrt és a fejbőrt, és ellazítja a fájó izmokat. És persze nem hagyhatjuk ki a legmodernkoribb felfedezést sem: az instánk tuningolására sem utolsó.
Úgyhogy most mutatjuk, hová menj, ha neadjisten sok lájkot szeretnél (meg úgy amúgy is)!
Az ország top1-es és legfenszibb levendulalelőhelye. Az 1920-as évek közepén Bittera Gyula – korának neves gyógynövényszakértője – telepítette az első levendulás ültetvényt egyenesen Franciaországból hozott szaporítóanyaggal. Ez volt az első ipari célú nagy levendulaültetvény-telepítés, mert Magyarországon ezelőtt a már említett középkori kolostorkertekből volt csak ismert a növény. Miután begyűjtöttél minimum három fotóra való levendulát, érdemes meglátogatni a gyönyörű apátsági majort, és rengeteg étterem készít erre az alkalomra levendulás menüket. Mindamellett túra, vetítés, kézműves bemutató és irodalmi különlegességek várják az idelátogatókat.
Egy hely, ahol valóban több száz éves (ha nem ezer) történelme van a levendulatermesztésnek, nem véletlenül a szerkesztőségünk abszolút favorit levendulázóhelye. Sajnos aki idén nem látogatott el levendulázni, az már nem is fog, mert a szüret június 27-én véget ért, de a Főapátságba az év bármely szakában érdemes ellátogatni. Ha pedig ellátogatunk, levendula nélkül sem maradunk: egész évben elérhetőek levendulás termékeik, többek között a Lavandis kozmetikumcsalád készítményei, amelyeknek Reisch Elek XVIII. században élt képzett gyógyszerész, pannonhalmi szerzetes gyűjteményében szereplő Pasta pro manibus lavandis elnevezésű receptje adja az alapját. Hogy ezt fokozzuk, a jelenlegi krém – Zólyomi Zsolt parfümőr kompozícióját követve – szicíliai termőföldekről származó, tiszta mandarin illóolajat is tartalmaz. S ha mindez még mindig nem lenne elég csalogató egy pannonhalmi kiruccanáshoz, idén nyártól a több mint ezer éves Főapátság ad helyet az ország első illatmúzeumának. Vajon milyen körülmények között dolgozhatott egy korabeli parfümőr, és milyen eszközöket, alapanyagokat használt? Az interaktív tárlatvezetés során mindent megtudhatnak az illatok és a gyógynövények történetéről az érdeklődők. Szóval mit nekünk Tihany!
A közel 7 hektáros Kőröshegyi Levendulás mindössze 2 kilométerre található Balatonföldvártól. A hatalmas levendulagazdaságban a szüret ideje alatt bárki szedhet levendulát június elejétől egészen július végéig. Túlzott extrák nélkül, a természet lágy ölén.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén, Tihany után pár kilométerre, Felső-Dörgicsén található egy több hektáros biofarmon a Dörgicsei Levendula Major, a Levendárium. A Levendula Napokon megcsodálhatjuk a több mint 30 különböző levendulafajtát rejtő különleges levendulást. A szedési napokat megtaláljátok a Levendárium Facebook-oldalán!
Kaposváron is található egy gyönyörű levendulás, a Desedai Levendulakert, amely a Deseda toponári oldalán, a Vár-lak birtokon található. A szüret napjain levendulás lufik jelzik, hogy merre kell haladni a tóparton, és receptekkel, ötletekkel és sok más meglepetéssel várnak mindenkit a pihenő sátorban. A szüret időpontjait keressétek a Facebook-oldalukon!
Debrecentől 30 km-re, Létavértesen található a csodaszép Létai Levendulás, egy igazán festői környezetben, amely hangulatában olyan, mint egy csipetnyi Provance. A farmot francia levendulás táblák borítják be, amelyek csodaszép látványt nyújtanak a lankás hegyoldalon. Az idei szüret napjai: július 10-11.
Lila traktor, lila bicikli. Igen, akkor jó helyen jártok. A belépéshez látogatói jegy vagy aratótáska megvétele szükséges, mint a legtöbb helyen. Ha egy kevésbé ismert, és cserébe tömegnyomor nélküli helyen szeretnétek levendulaszüretelni, miközben egy jót kirándultok a Pilisben, válasszátok Pilisborosjenőt és a Kevélyhegyi Levendulamezőt! Július 4-ig tudjátok látogatni.
A Levendulás Dám Farmon a levendula mellett levendulás lekvárok, szörpök, olaj, és levendulavíz is kapható. A Ságvár és Som között extra nagy területen elhelyezkedő szabadtéri gazdaságban nem nehéz távolságot tartani a többi látogatótól, és külön öröm, hogy ez a farm a nagytöbbséggel ellentétben hétköznap is nyitva tart, így tényleg el lehet kerülni a tumultust. Ollót vigyetek magatokkal!
Ha pedig esetleg idén lemaradtál a levendulaszüretről, és már nem is fogsz tudni elmenni, akkor sincs baj, a Fashion Street-i Lushban ugyanis egész évben pontosan huszonhárom termék közül választhatsz, hogy otthon is érezd e csodaszer jótékony hatásait! Íme a kedvenceink: Seep Sleep levendulás tusfürdő a pihentető alvásért, Sleepy Dust levendulás hintőpor a pihe-puha bőrért és a French Kiss hidratáló fürdőbomba a szuper hidratáló fürdésért!
Reméljük meghoztuk a kedveteket! Találkozunk a levendulamezőn, megismertek, ott leszünk fehér ruhában és szalmakalapban!