×

A cannes-i fesztiváltörténet legikonikusabb pillanatai

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE
by
2021. 07. 12.

Kirk Douglas Brigitte Bardot haját fonja, a fiatal Schwarzenegger a parton feszít, Ryan Gosling szájon csókolja a rendezőjét, Björk pedig Björk… és még sorolhatnánk! Mióta az első cannes-i filmfesztivált 1946-ban megtartották, az esemény rengeteg ikonikus sztárpillanattal gazdagította az emberiség közös emlékezetét. És soroljuk is!

De először egy kis filmes és kultúrtörténeti gyorstalpaló: a cannes-i fesztivál a világ legismertebb és legnagyobb presztízsértékkel bíró filmfesztiválja, melyet minden év májusának második felében tartanak a francia riviéra Cannes nevű városkájában. Idén mondjuk pont nem májusban tartották, hanem a pandémia okán épp most. A fesztivál fődíja az Arany Pálma, az ezért versenyző filmek vetítésének legfőbb helyszíne a Croisette körúton fekvő Fesztivál- és Kongresszusi Palota.

És nem csak, hogy a legismertebb, de az egyik legrégebbi is: egy Franciaországban rendezendő filmfesztivál ötlete ugyanis 1938-ban, a világ legrégebbi filmszemléjén, a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon született meg, ahol a nemzetközi zsűrire egyre nagyobb nyomás nehezedett a náci Németország és a fasiszta Olaszország részéről, hogy olasz és német propagandafilmeket hozzanak ki győztesnek. Emiatt az amerikai, brit és francia zsűritagok kivonultak a rendezvényről.

Nem volt hát mit tenni, francia ötletből létrehoztak egy ellenrendezvényt, amelynek helyszínéül hosszas hezitálás után Cannes-t választották, mivel a város felajánlotta, hogy a fesztivál rendelkezésére bocsátja az éppen felépülő kaszinót, amelynek 1200 főt befogadó nagytermét szánták a vetítésekre. Az első fesztivál zsűrielnökének nem mást, mint Louis Lumiere-t kérték fel. Igen, azt a Lumiere-t.

Mivel azonban a megnyitó napján tört ki a második világháború, így az első rendezvényre csak a háború után került sor. 1946 őszén Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál néven vette kezdetét az első filmszemle, az akkor benevezett filmek rendezői között nem kisebb nevek találhatók, mint Jean Cocteau, Alfred Hitchcock, Roberto Rosselini, Billy Wilder és Charles Vidor.

Edith Piaf a Carlton Hotel teraszán az első cannes-i filmfesztiválon 1946-ban

Kisebb kihagyásokkal pedig azóta is minden évben megrendezésre került, így volt miből válogatnunk, mikor összegyűjtöttük az esemény legemlékezetesebb pillanatait. Kezdjük is!

A hercegnő és a herceg

Bár több hercegnő és herceg is megjelent a rendezvényen, az egyik legikonikusabb bevonulás természetesen Dianáé volt, aki púderkék Catherine Walker ruhában suhant végig a vörös szőnyegen 1987-ben. A ruha egyébként 81 ezer fontért kelt el 2011-ben egy aukción.

Az izomkolosszus

Arnold Schwarzenegger 1977-ben. Egy kicsivel azelőtt, hogy kormányzóvá választották volna. Jó sok kicsivel.

Ó, azok a kilencvenes évek!

Olga Macova, a cseh színésznő 1995-ben keblet villantott – meg minden mást is.

Amikor Kirk Douglas befonta a mindössze tizenkilenc éves Brigitte Bardot haját

És még csak nem is ezért emlékezetes az 1953-as cannes-i pillanat, hanem azért, mert Brigitte előtt nem sokan vettek fel kétrészes fürdőruhát, úgynevezett bikinit. Ami ezidőtájt masszívan be is volt tiltva Európa egyes országaiban, köztük Spanyol- és Olaszországban is. De nem így Franciaországban! Mondanunk sem kell, hogy a szolid parti jelenet után a bikinieladások az egekbe szöktek. 

Vonulás négyesben

Ki ne emlékezne Angelina Jolie zöld ruhájára és hatalmas pocakjára, amelyben Brad Pittel közös ikreiket hordta a szíve alatt. Hollywood egykori álompárjának legszebb közös vonulása 2008-ból.

Hasvillantás Birkin-módra

Serge Gainsbourg Jane Birkint fotózza a fesztivál ideje alatt a kikötőben 1969-ben. Kell ennél ikonikusabb pillanat?

Legjobb vörös szőnyeges ruha

Sacha Baron Cohen stílszerűen felöltözött a 2006-os fesztiválhoz, mondanunk sem kell, hogy ez a Borat éve volt. A film megtekintése előtt lehet, hogy egy kicsit meglepőnek bizonyult a felszerelése. De csak egy kicsit. 

This.

Yoko Ono és John Lennon 1970-ben. Na jó, versenyeznek a Gainsbourg–Birkint-párossal.

Vajon mit tud Nicolas Winding Refn, amit mi nem?

Jaa, hogy megrendezni a Drive-ot és elnyerni vele az Arany Pálma-díjat? Nicolas Winding Refn és Ryan Gosling 2011-ben.

Überpillanat

Alfred Hitckcock biciklire pattant 1972-ben. Efölött nincs semmi.

Kabát melltartóval

Madonna is tiszteletét tette a fesztiválon, például 1991-ben és szépen fel is öltözött. Ja nem. De legalább majdnem.

Amikor még Johnny Deppet cukormáz borította

És ha még nem lett volna elég az álompárokból, itt egy fotó Kate Moss-ról és Johnny Deppről 1997-ből. Nem biztos, hogy tudjuk még fokozni. Nem is biztos, hogy akarjuk.

Cannes ékköve

Diane Kruegernek bármelyik vörös szőnyeges bevonulását kiemelhetnénk, de 2012-ben nem csak művészként, hanem a zsűri tagjaként is képviselte a gyengébbik nemet. Nem mellesleg ebben a meglepő és ugyanakkor gyönyörű Dior-ruhában.

És ha már hercegnők

Grace Kelly 1955-ben.

Mégsem engedtük el az egykori álompárokat

Tom Cruise and Nicole Kidman 1992-ben.

Így neveld a sárkányodat

Jay Baruchel, Cate Blanchett, America Ferrera, Kit Harington, és Djimon Hounsou. Ja, és Vitalii Sediuk, az ismert „tréfamester” Ferrera kisasszony szoknyája alatt. Az esetről egyébként sokkoló videó is készült.

Végezetül

Björk. Aki Björk.

+1

Hagen 2014.

(Borítókép: Ginger Rogers és Diana Dors Cannes-ban, 1956., Getty)