×

Boldog 60. szülinapot, Tom Ford!

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE
by
2021. 08. 27.

A név, ami egyet jelent luxussal, eleganciával és a tökéletes stílussal. Az amerikai dizájner – bármilyen hihetetlen – ma hatvan gyertyát fog elfújni a szülinapi tortáján, a GQ az alkalomból összegyűjtötte a tervezőzseni tíz ikonikus, divattörténelmileg meghatározó pillanatát.

Ha valaki Texasból érkezik, úgy képzeljük, a gardróbja leginkább farmerekből, cowboy csizmából és kockás ingekből áll. Thomas Carlyle Ford viszont, aki 1961. augusztus 27-én látta meg a napvilágot Austinban, sok mindent hozott magával, csak kliséket nem. És ha mégis cowboy-kalapot húz, azt is csak azért, hogy a lehető legautentikusabban élje át az Éjszakai ragadozók feelingjét a film rendezése közben, mert ugye abban is megcsillogtatta határok nélküli tehetségét. Ha valakire, rá minden bizonnyal illik a szűz jegyében születettek állandó tökéletességre való törekvése. 

Tom Ford, aki nemcsak a 21. század egyik legbefolyásosabb férfija, de azok egyike is, akiken a kor sem fog – így neki még a botox használatát is megbocsájtjuk, de csak azért, mert a fia születése óta állítólag végleg leállt azzal is –, nem véletlenül az egyik legcsodáltabb alkotóművész is egyben, hiszen a tervezésben összetéveszthetetlen esztétikája mellett több kreatív szektorban is megmutatta tehetségét: a divattól a szépségápolásig, a mozitól a fotográfiáig mindent képes arannyá változtatni, amihez hozzáér.

A nők nemcsak arról álmodnak, hogy Tom Ford darabokkal aggassák tele a szekrényüket, de arról is, hogy a mellettük feszítő férfi legalább megközelítse az általa viselt és képviselt stílust. 

A Gucci-kapcsolat

A kötelék, amely a legendás olasz divatházat és az amerikai tervezőt összeköti, mára mélyen beépült a divattörténelembe, hiszen merész döntés volt 1994-ben egy tengerentúli dizájnerre bízni a kreatív igazgatói posztot. A kockázat azonban finoman szólva megtérült, még abban az évben 90(!) százalékkal emelkedtek a márka eladásai. Tom Ford Guccinak szánt víziója világos és határozott volt, nem csoda, hogy működött: a klasszikus nőiességet kidomborító, érzékiségtől és bujaságtól sem mentes nőt alkotta újra, azt, amilyennek mindenki látni akarja magát. Mindezt olyan szupermodellek interpretálták a kifutón, mint Kate Moss és Esther Cañadas. Telitalálat.

YSL, az érzékek birodalma

Öt évvel később, 1999-ben a Gucci által felvásárolt YSL élére került, ahol a tőle már megszokott stílust vitte tovább, persze a francia márkába is úgy gyúrta bele a nőkről alkotott elképzeléseit, hogy az teljesen brandazonos legyen. Kezdve azzal, hogy az ikonikus Opium illat kampányában szereplő Sophie Dahl mindössze egy tűsarkúban pózol. Elég egyértelmű üzenet, de ha nem baj, most nem háborodunk fel a feminizmus jegyében. 

Az utolsó Gucci-show

2004-ben hatalmas várakozás előzte meg Tom Ford utolsó Gucci bemutatóját, ami nem okozott csalódást. Az ott töltött tíz év alatt nemcsak sikeresen átdefiniálta, de örökre kőbe véste, mit jelent számára a nagybetűs nő fogalma, aki a magabiztosság, a glamúr és az elegancia szimbóluma. A topmodellek ennek megfelelően hollywoodi dívák mintájára vonultak fel a kifutón, kimaxolva a luxus fogalmát. 

A Tom Ford napszemüveg

Miután 2004-ben otthagyta a Guccit, várható volt, hogy hamarosan egy a saját nevével fémjelzett branddel fog előrukkolni, ami 2005-ben meg is történt, az első pedig egy napszemüveg-kollekció volt. A klasszikus, mégis mindig modern esztétikummal megalkotott napszemüvegek azonnal sikert arattak és aratnak a mai napig, amelyek még a vörös szőnyeg legelegánsabb kiegészítőiként is nemcsak, hogy megállják a helyüket, de meg is koronázzák a szetteket. 

Végre a kifutón

2007-ben, az első New York-i flagship store megnyitójával egyidőben dobta piacra az első és várva várt Tom Ford férfiruha-kollekciót, amelyet egyfajta klasszikus szigor jellemzett mind a szabásvonalak, mint az anyaghasználat terén. Az első női vonalra viszont 2010-ig kellett várni, amely nem túl meglepően a klasszikus és kifinomult nőiességből merített olyan múzsákkal, mint Lauren Hutton, Julianne Moore és Bianca Jagger, az atmoszféra nyújtotta inspiráció pedig a ’70-es évek New Yorkjából táplálkozott. 

Az elegancia egyenruhája

A tervező által diktált férfi divat Tom Ford saját lenyomata, amivel újratervezte a fényűzés fogalmát. Az ikonikus fekete öltöny a nyitott, nyakkendő nélkül viselt fehér inggel, hozzá fényesre waxolt fűzős cipővel és az 1970-es évek Steve McQueen-stílusú napszemüvegével valódi couture egyenruhává vált, ami ugyanakkor mentes a formális szettek sokszor izzadságszagú és görcsös eleganciájától.

Cipzár, a ruha éke

A texasi tervező egyik ikonikus védjegye a cipzár lett: az olasz Raccagni gyártóval való együttműködésnek köszönhetően 2004 óta az egyedi Made in Italy cipzárok olyan kötelező kellékké váltak, amelyek meghatározzák mind a szupernőies ruhák, mind a kiegészítők karakterét és szabásvonalát. 

Cinema Couture

Tom Ford 2009-ben merészkedett először rendezőként a kamera mögé, de az elég sokat elárul a tervező nagyságáról, hogy már az első filmjére olyan színészek mondtak igent, mint Colin Firth és Julianne Moore. Az A Single Man sikere természetesen rajtuk is múlt, de kellett hozzá az a felismerhető perfekcionizmus, amely Tom Ford minden munkáját jellemzi, és amely még inkább kicsúcsosodott a 2016-ban bemutatott Éjszakai ragadozókban. Imádtuk!

Brangelina, Oscar-gála, Tom Ford-szettek

Daniel Craigtől Julianne Moore-on át Obamáig hosszú lenne felsorolni azon szupersztárok listáját, akik imádnak Tom Ford szettben tündökölni a vörös szőnyegen, de azért az idei év legmenőbb outfitjét muszáj külön megemlítenünk, amit a zseniális Timothée Calamet viselt Cannes-ban. De! Ha filmsztárok, akkor a 2010-es évek legikonikusabb pillanata az volt, amikor a kapcsolatukkal nagy vihart kavart álompár, Angelina Jolie és Brad Pitt tetőtől talpig Tom Ford feketében, és minden tekintetben tökéletes összhangban pózoltak a 2012-es Oscar-díjátadó vörös szőnyegén. 

A posztpandémia példaképe

Hónapokig tartó melegítőben a kanapén ücsörgés után mindenki rettentően szurkol, hogy ne kelljen újra átélni azt a fokú bezártságot, ami az elmúlt lassan két évünket jellemezte. Tény, hogy a comfy chicnek is megvannak a maga előnyei, de a kiöltözés vágya talán nem csak a divatrajongókban éledt fel a kelleténél jobban. A koronavírus pedig – jó esetben – sokakban átvariálta a divathoz való hozzáállást, ami az időtlen darabokba való befektetést és a fast fashion haszontalanságának felismerését illeti. Ha pedig egyetlen időtlen és klasszikus darabban gondolkodunk, akkor arra a legjobb irány Tom Ford. Most és mindörökké. 

(forrás: GQ Italia)