Egy este, amikor a sztároknak tényleg mindent szabad, már ami az öltözködéssel kinyilvánítható önkifejezést illeti, hiszen a New York-i Metropolitan Museum of Artban bemutatott divatkiállítások jótékonysági előestéje egyben az egyik legfontosabb fashion happening ever.
Mert az tény, hogy a New York Fashion Week legnézettebb kifutói sem okoznak akkora izgalmat a divatrajongók számára, mint a MET gála, amit idén nem májusban tartottak, cserébe viszont legalább megtartották a tavalyi kihagyás után. A divat Oscar-gálájának is nevezett esemény során a múzeum lépcsőjén olyan sztárok vonultak fel, mint Billie Eilish, Amanda Gorman, Timothée Chalamet vagy épp Naomi Osaka, csak hogy a jelenleg legfelkapottabb neveket említsük, akik mindannyian különleges tehetséggel bírnak és akik (végre) igazi értékeket képviselnek. Nem beszélve egyedülálló stílusukról!
A vörös szőnyegen felvonuló hírességeknek tényleg mindent szabad, az egyetlen megkötés, hogy alkalmazkodjanak az adott év tematikájához, amely idén első hallásra kicsit egypontnullásnak tűnik, de csak első hallásra az: fókuszban az amerikai identitás és a divat kapcsolata áll majd, na meg a függetlenség.
A Costume Institute ugyanis egy kétrészes kiállításnak fog helyt adni, mindkettő az amerikai divat köré épül. Az első, az „In America: A Lexicon of Fashion” szeptember 18-ától tekinthető meg, amely a sokszínűséget (mi mást) ünnepli, kiemelve a színesbőrű tervezők kreativitását és tehetségét. „Ennek a kiállításnak a megközelítése nagymértékben a Black Lives Matter mozgalomból fakadt” – mondta a kurátor, Andrew Bolton. „Az amerikai divat reneszánszát éli, amelyet az aktuálpolitikai és társadalmi kérdések motiválnak. A fiatal divattervezők Amerikában a rassz, a nem és a test körüli vitákról és a mindezeket érintő elfogadásról szólnak, és amikor az ambícióikról beszélünk velük, már nem a nagy európai divatházakat említik példaként. Etikus módon közelítenek a divathoz, amely az értékekben és a közösségben gyökerezik.”
A kiállítás éppen ezért nem egy biztonsági játék, azok a látogatók, akik az amerikai divat legismertebb neveit várják, csalódni fognak. Ralph Lauren csillogása, Tommy Hilfiger letisztult lendülete és Roy Halston merész érzékisége ugyan képviselteti magát, de nem kap kiemelt helyet: szinte minden tervezőtől – legyen az világhírű vagy alig ismert – mindössze egy-egy darabot láthatunk majd. A kiállítás második részeként pedig majd május 5-étől tekinthető meg az „In America: An Anthology of Fashion” című tárlat (talán egy rendhagyó időpontban megrendezett újabb gála kíséretében) és lesz látogatható egészen 2022. szeptember 5-ig.
Visszatérve a tegnapi gálára, íme a szettek és az, kinek mit jelent az American Independence a divat nyelvén!
Fotók: Vogue, Getty Images