Május elején megjelent a Bridgerton család előzménytörténete, a Queen Charlotte – Egy Bridgerton-történet a Netflixen, és azonnal hatalmas sikert aratott a nézők körében. Azonban sokan nem tudják, hogy a sorozat több eleme is a valóságon alapszik. Most ezeket gyűjtöttük össze nektek!
Az amerikai producer, Shonda Rhimes által létrehozott Bridgerton család a magával ragadó cselekménye, pazar esztétikája és a tehetséges szereplőgárdájának üdítő sokszínűsége miatt kap rengeteg dicséretet már a kezdetek óta. Bár a Bridgerton világának legtöbb szereplője kitalált, és Julia Quinn történelmi romantikus regényeiből származnak, Queen Charlotte, azaz Sarolta királyné és III. György igenis valós személyek voltak.
Sarolta 1744. május 19-én született a németországi Mirow településen, Károly Lajos Frigyes mecklenburg-strelitzi herceg és Erzsébet Albertin szász-hildburghauseni hercegnő hatodik gyermekeként.
III. György 1738. június 4-én született Londonban, Frigyes Lajos walesi herceg és Szász-Gothai Auguszta hercegnő legidősebb fiaként. Apja 1751-ben halt meg, így III. György 1760-ban nagyapja, II. György trónörökösévé vált.
1. Sarolta és III. György nem találkozott egészen az esküvőig
Sarolta 1761 szeptemberében ment feleségül III. Györgyhöz, amikoris mindössze 17, György pedig 22 éves volt. A pár hat órával azután házasodott össze, hogy Sarolta megérkezett Angliába, és az oltárnál találkoztak először.
2. Nem kizárt a kevert vérvonal Sarolta esetében
Sok történész úgy véli, hogy Sarolta azon kívül, hogy német felmenőkkel rendelkezik, egy portugál királyi család fekete ágának leszármazottja is volt. A teória Mario De Valdes y Cocom történész genealógiai kutatásaiból származik.
„Sarolta királyné (1744-1818) közvetlenül Margarita de Castro y Sousától, a portugál királyi ház fekete ágától származik” – írja Valdes egyik tanulmányában. Szerinte hat különböző vérvonal vezethető vissza Margarita de Castro y Sousáig.
Sokan persze ennek ellenére sem hiszik, hogy a királyné kevert vérvonallal rendelkezett volna, azonban a mai napig nincsen bebizonyítva Sarolta valódi származása.
3. Mozart valóban játszott Saroltának?
Igen! Csakúgy, mint a sorozatban, Mozart nyolcéves volt, amikor először Londonba látogatott az európai körutazása keretein belül. Ott tartózkodása alatt legalább háromszor játszott Saroltának a Buckingham Palotában, 1764-ben. Ebben az időszakban Mozart hat szonátát írt a királynéhoz.
4. Tényleg 15 gyermeke volt a királyi párnak?
Bármennyire is megdöbbentő, de igen! A 15 gyermekből 13 élte meg a felnőttkort. Sokan úgy feltételezik, hogy Sarolta és III. György valóban szerették egymást – ezt bizonyítja az a tény is, hogy Györgynek nem volt szeretője sem. Abban az időben nagy dolognak számított, ha egy király nem élt ilyen lehetőségekkel. Állítólag a pár valóban élvezte egymás társaságát, sok időt töltöttek azzal, hogy megvitassák a zene és a könyvek iránti szeretetüket.
5. III. Györgynek mentális gondjai voltak
A sorozatban többször mutatják, hogy a fiatal György komoly fájdalmakkal és mentális gondokkal küzd. A valóságban talán nem volt ennyire durva a helyzet, de tény, hogy mentális betegséget állapítottak meg nála. Az 1960-as években egy pszichiáter a kutatásában arra jutott, hogy III. György feltehetőleg akut porfíriában szenvedett, ami egy ideggyógyászati tüneteket okozó betegség, azonban ebben az időben nem volt se gyógymód, se rendes diagnózis a király mentális állapotára. Több „gyógymód”, amivel enyhíteni próbálták a tüneteket, ma már kínzásnak számítana – mint például, hogy kényszerzubbonyban hagyták órákig, de akár napokig is.
6. III. György a tudományok szerelmese volt
III. György volt az első brit uralkodó, aki fizikából, asztronómiából, matematikából és kémiából is órákat vett. Saját obszervatóriuma is volt, ahol tanulmányait végezte. Ezen kívül rajongott még a mezőgazdaságért is, ugyanis abban az időben Anglia a mezőgazdaságon alapult.
7. A királyné odáig volt a pomerániai törpespiccért
A sorozatban III. György ajándékozott törpespiccet Saroltának, a valóságban azonban a királyné volt az, aki – Angliába érkezésekor – magával vitte a két törpespiccet. Innentől kezdve ez a kutyafaj egy királyi szimbólummá vált, ráadásul Sarolta az udvarhölgyeinek is ajándékozott pomerániai törpespicceket, de igazán unokája, Viktória királynő révén vált népszerű kutyafajjá.
8. Komoly versengés ment azért, ki örökölje a trónt
Sarolta legelső unokája szülés közben elhunyt, így felmerült a kérdés, hogy ki lesz a trón örököse. Ahogy azt a sorozatban is láthattuk, Sarolta komoly nyomást gyakorolt gyerekeire, hogy meglegyen a következő trónörökös. 1819-ben Eduárd kenti és strathearni herceg volt az, aki megnyerte a „versenyt”, ugyanis megszületett – a ma már csak Viktória királynőként – ismert lánya.
Ha még nem láttátok volna a sorozatot, ideje elkezdeni, amíg a Bridgerton 3. évadára vártok!
Képek: ©netflix