Jól tudjuk, a gyógynövények áldásos hatásai sokszor célravezetőbbek, mint a nyugati orvoslás eszközei. Így van ez a nagy nyári melegben is, amikor mindenki az enyhülést keresi. A gyógynövények csodás világa ugyanis ezen a területen is nagyon sokat tud segíteni. Íme jól bevált hűsítő tippek az ayurveda segítségével, amitől a nagy melegben is fittebbek és tevékenyebbek lehetünk nappal, és jobban alhatunk éjszaka.
Ha nyár, akkor napsütés. Kánikula. Jólesik, ha egész nap egy vízparton heverészhetünk, vagy pihenhetünk, de aha erre nincs lehetőségünk, a hőmérséklet nagyban befolyásolja testünk működését és egyensúlyát. Én mondjuk sosem panaszkodom, a legnagyobb melegben sem. Imádom a kánikulát, egész évben a forró nyári hónapokat várom. De tudom, hogy ezzel sokan nem így vannak – alapvetően nekik szól ez a cikk.
Az időjárás is egy olyan dolog, amit egyénenként másként élünk meg. Például annak függvényében, hogy melyik dósa-típushoz tartozunk. Ha még nem tudjuk, egy egyszerű dósa-teszt formájában kideríthetjük, hogy Vata, Pitta vagy Kapha típusok vagyunk-e. Az ayurveda, India ősi gyógyító rendszere, nagy hangsúlyt fektet a test, az elme és a környezet harmóniájára. A hőség időszakában különösen fontos a test hűtése és a pitta dósa, azaz a tűz és víz elemek kombinációjának kiegyensúlyozása.
Tudtad, hogy a megfelelő táplálkozással tudjuk csökkenteni a testhőt és a hőségérzetet? Nem ajánlott ilyenkor a túlzottan fűszeres, csípős, olajos ételek fogyasztása, és természetesen ilyenkor nagyon fontos az emelt mennyiségű folyadékbevitel is.
Ugyanakkor az ayurveda például egyáltalán nem javasolja jeges italok fogyasztását! Azt ajánlják, hogy csak néhány fokkal igyunk hűvösebb italokat, mint a testhőmérsékletünk.
Vannak olyan gyógynövények, amelyek kifejezetten hűsítő hatásúak, ilyen a menta, a borsmenta, a koriander, a rózsaszirom és az aloe vera. Egy igazán frissítő nyári ital lehet például a limonádé, szigorúan jég nélkül, a menta és a lime hűtő erejével.
A teljesen nyers táplálkozást csak a Pitta típusnak javasolják, viszont mindenkinek ajánlott ilyenkor több zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani. Magas víztartalmának köszönhetően kiválóan hűsít például a görögdinnye, frissít és hidratál a könnyen emészthető uborka, és hasonlóan hűsítő hatásúak a zöld leveles zöldségek, a spenót, a saláta. Ilyenkor fokozottan érdemes hideg élelmiszert fogyasztani: friss salátát, hideg gyümölcslevest, vagy akár joghurtot és mentás, rózsás ízesítéssel készülő lassit.
„Hideg italként fogyaszthatunk kókuszvizet, mentateát, vagy éppen kék spirulina lattét, amelynek az alapja az igazi superfoodnak számító kék alga. A kék alga rendkívül gazdag antioxidánsokban, amelyek segítik a szervezet gyulladásainak csökkentését és az egészséges sejtek megőrzését. Emellett a kék spirulina gazdag C-, E- és B6-vitaminokban. Őrölt levendulával fűszerezve ez több, mint egy egyszerű tejeskávé: egy kis zabpehellyel kiváló reggeli- vagy vacsoraalternatíva is lehet” – mondja Sebestyén Tímea, a Pranagarden alapítója, az indiai gyógynövények specialistája.
Tímea másik kedvence egy zöld szupertápanyag, a klorofill, amely a levelek szöveteiből, sejtjeiből nyert természetes vegyület. Számos pozitív hatással van az emberi szervezetre, kiváló antioxidáns, méregtelenítő és vértisztító hatású.
Ráadásul segít kiüríteni a szervezetünkben felgyülemlett nehézfémeket, így a kellemetlen testszagokkal is megküzd, ami a nyári hőségben szintén elég fontos lehet.
A klorofill csepp tartós lendületet biztosít egész napra, így mindenképpen érdemes ezzel indítani a napot, akár kávé helyett is. Mentalevél és lime hozzáadásával egy kellemes frissítő limonádé készíthető belőle.
„A kánikulában még azokkal is gyakran előfordul, hogy rosszul alszanak, akik egyébként nem panaszkodnak alvászavarokról. Nekik azt javaslom, hogy próbálják ki az ashwagandha erejét. Ez a természetes hatóanyag számos tudományos igazolással is rendelkezik az alvásra gyakorolt hatását illetően. Ez a közismert nevén indiai ginzeng vagy álombogyó az egyik legértékesebb növény az indiai ayurvédikus rendszerben, amely kapszulában és a jobb felszívódás érdekében folyékony változatban is elérhető. Segít a szervezetnek alkalmazkodni a stresszhelyzetekhez és az energiaszint növeléséhez. Ha pedig csökken a stressz, mélyebb lesz az alvásunk, amely jó hatással lesz másnap az általános közérzetünkre is.”
Kiegyensúlyozott étkezés, megfelelő hidratálás, frissítő fürdők, természetes anyagokból készült ruhák és néhány jól megválasztott étrendkiegészítő. A forró nyári hónapokban ezek segíthetnek átvészelni a kánikulát és megőrizni belső harmóniánkat. Ha a természetes megoldásokat keressük, térjünk vissza a gyógynövények erejéhez – ebben támogat minket az ayurveda, ami figyelembe veszi a test-lélek-szellem egyensúlyát is.