Az állandó kérdés: mosni vagy nem mosni? Szinte sose kaptunk rá egyértelmű választ, a szakértők azonban most mégis azt mondják, nem feltétlen baj, ha megkíméljük a bőrünket reggelente. Íme minden, amit a reggeli arctisztításról tudnod kell!
Természetesen én is azok táborát erősítem, akik folyamatosan felteszik maguknak a kérdést: szükséges reggelente is ennyire alaposan megtisztítani az arcunkat? Ha jobban belegondolunk, a bőrünknek szinte esélye sincs a kikapcsolódásra. Reggel arctisztítás és a rutin többi lépése, majd jöhet a smink, amit aztán este lemosunk, és ismét alaposan megtisztítjuk az arcunkat. Valahogy nem tűnik ez túl fenntarthatónak. Ettől függetlenül nem szeretnék magam ellen beszélni, első dolgom reggelente a fürdőszobába menni és elvégezni a bőrápolási rutinomat. Ha minden máshoz lusta vagyok, a rutin akkor is fix.
Viszont, akár hiszed, akár nem, létezik olyan, hogy túl sok tisztítás. Főleg azok számára, akiknek a cél a ragyogó bőr. Sok tanulmány, beszélgetés és cikk készült a témában, azonban egy új gondolkodásmód került a képbe: nem szabad megmosni az arcot, hogy a bőrnek legyen esélye felépíteni a nedvességvédő rétegét, és így az olajokat és liptideket sem távolítjuk el.
Rengeteg bőrápolási szokás terjedt el az utóbbi időszakban. A 10 lépéses rutintól kezdve a dupla tisztításon át egészen odáig, hogy reggel nem is kell arcot mosni. De vajon melyikkel teszünk jót az arcbőrünknek? Cikkünkben most a reggeli arcmosás lesz a főszerepben.
Az egyszerű válasz, hogy nem. Egyes bőrszakértők szerint, ha csak szérummal és éjszakai krémmel alszol a bőrödön, akkor nincs szükség arra, hogy reggel megmosd az arcodat, és eltávolítsd a sok jótékony anyagot.
A reggeli arcmosás elleni érvek közül sok érv a bőr barrierjéről szól. (A bőr barrier az arcbőr legkülső rétege, amely létfontosságú szerepet játszik a víz és az elektrolitok bőrbe zárásában, hogy a bőr frissnek tűnjön, miközben távol tartja az irritáló anyagokat és a kórokozókat.)
Ebben a felszíni rétegben több mint egybillió baktérium található (más néven mikrobiom), amelyek a bőr elsődleges védelmi rendszerét alkotják. Ha tehát ez a mikrobiom megzavarodik, akkor a bőr hajlamos a gyulladásra, szárazabb, viszketőbb és érzékenyebb lesz. Érdemes megjegyezni azt is, hogy nem csak a különböző tisztítók tudnak ártani az arcbőrnek. A csapvíz megváltoztathatja a bőr természetes pH-értékét, ami lúgosabbá teszi azt, ez pedig szárazsághoz vezethet. Ha tehát alapvetően dehidratált a bőröd, segíthet, ha korlátozod az arcodra fröccsenő víz mennyiségét.
Az éjszakai arctisztítás kulcsfontosságú lépés a napi bőrápolási rutinban. A lemosókat úgy tervezték, hogy eltávolítsák a bőrfelületen a nap folyamán felhalmozódott felesleges olaj, kosz, SPF, smink és egyéb szennyeződések rétegét.
Igaz, hogy ezeket el kell távolítani a bőrről. Manapság azonban sokan túlzásba viszik a tisztítást, és tudományos tanulmányok szerint összefüggés van a túl sok tisztítás és a legelterjedtebb bőrproblémák némelyike, például a száraz és érzékeny bőr vagy akár a rosacea között
– mondta Johanna Gillbro, bőrkutató, a The Scandinavian Skincare Bible szerzője és a Skinome bőrápoló cég alapítója.
Ha csak este mosod meg az arcodat, az nagy hatással lehet a bőrödre. A bőr okos, és éjszaka egyedülálló nedvességmegkötő anyagokat képez, amelyek a bőr barrierjének részét képezik. Ezek puhává és rugalmassá teszik a bőrödet, és hozzájárulnak a bőr jobb egészségéhez. Ezen kívül a bőr éjszakára egyfajta javító üzemmódba kapcsol, így a szérumok és hidratálók, amelyek fokozzák ezt a tevékenységet, jobban beszívódnak, ha a pórusokat eltömítő akadályokat lemossuk.
Az, hogy a víz önmagában elegendő-e a bőr tisztításához, a bőrtípustól függ. Az esti rutinhoz azonban általában ajánlott arctisztítót használni, hogy eltávolítsuk a felesleges faggyút, a szennyeződéseket, a naptejet, a sminket és egyéb maradványokat, amelyek a nap folyamán felhalmozódnak a bőrön. A víz önmagában nem biztos, hogy hatékonyan eltávolítja ezeket.
A reggeli arcmosás azonban egy másik kérdés. Általában azoknak az embereknek szokták ajánlani a vízzel való arctisztítást, akiknek száraz vagy érzékeny bőre van, hisz így elkerülhető az irritáció és a szárazság. A vízzel való mosakodás segíthet megőrizni a bőr természetes olajait és fenntartani a nedvességgátat, ami különösen előnyös, miután a bőrnek volt ideje az éjszaka folyamán helyreállítani és kiegyensúlyozni önmagát. Azonban a zsíros vagy pattanásokra hajlamos bőrűek számára előnyös lehet az arctisztító használata, mivel a baktériumok az éjszaka folyamán felhalmozódhatnak.
Forrás: voguescandinavia.com, borítókép: Pexels