×

Milánói divathét: Bemutatók, amelyek darabjait szívesen látnánk a gardróbunkban

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE
by
2025. 03. 4.

A 2025-ös őszi/téli milánói divathét idén sem okozott csalódást. Az olasz tervezők nem véletlen váltak híressé páratlan eleganciájukról, amelyet ezúttal innovatív kísérletezéssel párosítottak. A múlt és a jövő tökéletes ötvözetét láthattuk a kifutókon, és bevalljuk, a ruhák nagy részét szívesen elfogadnánk!

A legnagyobb olasz divatházak az ikonikus motívumaikat friss, izgalmas módokon használták fel, mesterien építették be az örökségüket az új kollekciókba. Talán ettől olyan izgalmas minden évben a milánói divathét, a tervezők ugyanis érezhetően tisztelik a múltat, mégis képesek innovatívan gondolkozni. Mutatjuk is a kedvenc bemutatóinkat, amiket közel sem volt egyszerű kiválasztani!

Kedvenc bemutatóink a milánói divathétről

Gucci

A ház kreatív igazgatója, Sabato De Sarno váratlan távozása után a Gucci új kollekcióját idén a kreatív stúdió csapata álmodta meg. A bemutató a márka történetének fontos elemeire épült: a ’60-as évek csillogó ruhái, a híres zablamotívum és a bársony kezeslábasok is előkerültek. A ‘zablának’ egyébként idén van a 70. évfordulója, a csapat pedig rendkívül kreatív módokat talált a motívum újragondolására. Egészen váratlan helyeken és méretekben figyelhettünk fel az ikonikus Gucci szimbólumra. A ruhák egyszerre nagyvonalúak és lezserek, a színpaletta pedig egyszerűen tökéletesre sikerült. Az viszont, hogy ki lesz a ház következő tervezője, egyenlőre mindannyiunk számára izgalmas kérdés marad.

Tod’s

A Tod’s bemutatóján a vendégeket egy váratlan művészeti installáció fogadta: Carla Bruni-Sarkozy pózolt egy újrahasznosított bőr takaróval borítva, egy óriási tűt tartva a kezében. A látványos kompozíció a Tod’s márka kézműves örökségére utalt, az új kollekció középpontjában pedig pontosan ez a magas minőségű kézművesség állt. A letisztult sziluetteket izgalmas textúrák és részletek tették érdekessé. Az anyaghasználatban az alpaka, a bőr és a gyapjú dominált, a színpaletta pedig harmonikus és egyedi volt. A tervező célja egy olyan minimalizmus megteremtése volt, amely „kevésbé száraz, kevésbé lapos”, és ezt sikerült is elérnie: kollekciója egyszerre volt kifejező és elegáns, egyszerűen minden darabját elfogadnánk.

Fendi

Ha őszinték szeretnénk lenni, nem túlzás kijelenteni, hogy a Fendi bemutatója az idei milánói divathét egyik fénypontja volt. Ráadásul a ház, amelyet három generáció óta vezetnek a család női tagjai, idén a 100 éves évfordulóját ünnepli. Nem csoda tehát, hogy a nagyszabású bemutató nőies darabjai finoman idézték a 20-as, 50-es, 70-es és 80-as éveket is. De Silvia Fendi szavaival élve „ami szép, az mindig szép”, ez a kollekció pedig egyszerűen gyönyörűre sikerült.

Jil Sander

A Jil Sander tervezőpárosa, Luke és Lucie Meier a show kezdete előtt bejelentették, hogy közel nyolc év után távoznak a divatháztól. A pletykák szerint saját márkát alapítanak, amit a Jil Sandernél látott munkáik alapján mind izgatottan várunk. A milánói divathéten tehát a páros a márkának tervezett utolsó kollekciót mutatta be, ami finoman szólva is méltó búcsúnak bizonyult. A kreációk a grunge és a kifinomult elegancia tökéletes ötvözetei voltak, a kollekció maga menő alkalmi viselet definíciója.

Sportmax

A Sportmax új kollekciója az alapdarabok következő szintre emelésének jegyében született. Az egyszerű darabok néhány kis csavarral váltak nagyszerűvé, különleges anyagok és gazdag textúrák jellemezték a kollekciót. Kiemelkedő részlet volt a hosszú, extravagáns rojtok használata, amelyek különböző interpretációkban jelentek meg szinte minden outfiten. A bohém motívum minimalista elemekkel és neutrális színpalettával keverve egy igazán friss, üdítő kollekciót eredményezett.

Képek: Vogue Runway / vogue.com