Július utolsó szombatja a balatatoni halak napja. Ennek alkalmából illendő halat, azon belül is magyar fajtákat fogyasztani. Így aztán hétvégén irány a legközelebbi halsütő!
Az ország legnagyobb élővizére, a Balatonra kívánja felhívni a figyelmet a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium azzal, hogy 2004-től minden év július utolsó hetében megtartják a balatoni halak napját. Mi magyarok ugyanis nem vagyunk a halfogyasztás bajnokai. Egy 2020-as felmérés szerint a megkérdezett lakosság 8,7%-a évente egyszer, 44%-a évente néhány alkalommal, 40,1%-a havi rendszerességgel, 4,8%-a naponta vagy hetente fogyaszt halat/halterméket, 2,4%-a pedig soha nem eszik halat.
Ez elég szomorú statisztika, nem igaz?
Pedig a hal nemcsak fehérjékben és vitaminokban (D, B2, B12) gazdag, jelentős ásványianyag- és nyomelemforrás (jód, szelén, fluor) is egyben. A benne található omega-3 zsírsavnak köszönhetően a gyakori halfogyasztás jótékony hatással van a szervezetre. Csökkenti az időskori szemmegbetegedéseket, a rák-, az infarktus-, az érelmeszesedés- és az agyvérzés kockázatát és hatékony segítséget nyújt a depresszió ellen is.
Jó hír, hogy habár tengerünk nincs, Magyarország édesvizeiben is bőven találunk említésre – és evésre – méltó halakat. A Balatonban körülbelül 42 (más adatok szerint 50) halfajt találunk, ezeknek nagyjából négyötöde őshonos.
· csuka
· bodorka
· amur
· vörösszárnyú keszeg, jászkeszeg, karikakeszeg, dévérkeszeg, lapos keszeg
· balin
· szélhajtó küsz
· garda, compó
· halványfoltú küllő
· kínai razbóra
· szivárványos ökle
· kárász, ezüstkárász
· ponty
· fehér busa, pettyes busa
· réti csík
· európai harcsa, törpeharcsa,
· európai angolna
· naphal
· sügér
· vágódurbincs
· fogassüllő, kősüllő
· folyami géb
· fejes domolykó
· menyhal
A hófehér, sovány, szálkátlan, ízletes, alacsony zsír- és nagy fehérjetartalmú fogassüllő, és a tömör húsú, rugalmas állagú ponty balatoni hal néven uniós védelmet kapott. Ennek értelmében az Európai Unió területén balatoni halnak csak a termékleírásában rögzített követelményeknek megfelelően tenyésztett pontyot és fogassüllőt lehet nevezni. A ponty egyébként 2014-ben a Magyarország kedvenc hala titulust is elnyerte. Nem csoda, hiszek a magyar halfogyasztás nagy részét a karácsonykor asztalra kerülő rántott ponytpatkó és a halászlé teszi ki.
Na, ha ezek alapján megjött a kedvünk egy balatoni keszegezéshez, mert romantikus látomásban a tihanyi apátság alatt, hajnalban kifogott hal képe elevenedett meg előttünk, el kell, hogy kedvetlenítsem a kedves olvasóközönséget.
Balatoni halat csak akkor fogunk enni, ha magunk pecáztuk ki. A Balatonban ugyanis nincs halászat, a horgászok által kifogott hal a család asztalára kerülhet, de kereskedelmi forgalomba nem.
A büfékben, éttermekben általunk rendelt hal jellemzően Balaton-környéki halastavakból vagy a balatoni vízrendszerből érkezik. Ha pedig nem, akkor a sehogyan sem magyar hekket fogjuk kapni.
Ha halsütőbe nem, csak a piacra jutunk el a hétvégén, magunk is elkészíthetjük az egyik – sajnos kevésbé népszerű- strandételt:
A halakat sűrűn beirdaljuk, besózzuk, hogy a só a vékony szálkákat szétmarja,majd 5-6 órára hűtőszekrénybe tesszük.
A besózott halakat ezután folyó víz alatt a sótól lemossuk, hagyjuk lecsöpögni, majd paprikás kukoricalisztben alaposan megforgatjuk.
Bő olajban aranybarnára sütjük.
Egy jó kovászos uborka elég is körítésnek!