Az új hajápolási trend a TikTokon lett felkapott, de tényleg annyira jó, mint amennyire az influencerek állítják? Mindjárt kiderül, mit tud a rozmaringos víz.
A TikTok híres arról, hogy hirtelen a semmiből felkap egy témát – legyen szó étkezésről, edzésről, vagy jelen esetben hajápolásról –, és trenddé alakítja át. Ez történt a rozmaringos víz esetében is, amit ha a fejbőrödbe masszírozol, akkor a hajad fényesebb és egészségesebb lesz, ráadásul még a gyorsabb növekedést is elősegíti.
A #rosemarywater hashtag 609,8 millió megtekintést ért el a TikTok felületén, az egyes videókat pedig több millióan látták már. Sok videóban az influencerek fényes, egészséges, hosszú fürtjeiket mutogatják, és hajuk egészségét az egyszerű, forralt vízből és rozmaringlevélből álló receptnek tulajdonítják.
De csak azért, mert a TikTok-on trendi, még nem jelenti azt, hogy a rozmaringos víz mindenre kiterjedő megoldás a hajnövekedés és a haj fényességének javítása érdekében. Az évek során láttunk már ehhez hasonló hajápolási trendeket, amelyek anélkül terjedtek el a közösségi médiában, hogy egyértelmű tudományos bizonyítékok és hosszú távú tanulmányok bizonyították volna a hatékonyságukat minden hajtípusra vagy hajhullási állapotra. Éppen ezért nem túlzottan tanácsos a TikTok hajápolási tanácsait készpénznek venni. Inkább menjünk el egy hozzáértő szakemberhez, aki elláthat minket minden lényeges információval!
Egészen egyszerű az elkészítése: öt szál rozmaringhoz öt csésze vizet adjunk egy edénybe, majd ezt közepes-magas hőfokon forraljuk fel. Amint a víz felforrt, még további 15 percig érdemes forrva hagyni a főzetet. Ha letelt az idő, vedd lejjebb a fokozatot, és hagyd állni a keveréket még 25 percig, amíg egy rózsaszínes-vöröses árnyalatot nem kap. Ezután szűrd le a kész főzetet egy üvegbe, és távolítsd el a rozmaringgallyakat. Az oldat hűtőszekrényben tárolva egy-két hétig használható.
Ami a használat módját illeti, egyes TikTokerek azt javasolják, hogy öntsd a fejedre, átitatva a hajtöveket és a fejbőrt, míg mások azt javasolják, hogy permetezd be vele a hajad.
@katyaniomi how to make rosemary water for hair growth #rosemarywater #rosemaryoil #hairgrowth #longhair #diyhair #healthyhair
#tény: a rozmaringos víz elősegítheti a haj növekedését
Dr. R. Sonia Batra, Santa Monicai bőrgyógyász szakorvos megerősítette, hogy a rozmaringos víz valóban nagyon jótékony hatással van a hajra, és ez nem csak csupán valami TikTok-féle trükk.
Merüljünk el egy kicsit mélyebben abban, hogy a rozmaringos víz hogyan is segíti a haj növekedését, mivel nagyon úgy tűnik, hogy a legtöbben ezért próbálják ki ezt a praktikát.
A hajnövekedést azáltal fokozhatja, hogy gátolja a hajhulláshoz vezető hormonális változásokat. Javítja a tüszők vérkeringését, antioxidánsként hat, és csökkenti a fejbőr gyulladását is.
#tévhit: a rozmaringos víz hidratálhatja a hajat
Nem sok igazság van abban az állításban, hogy a rozmaringos víz hidratálja a hajat. A rozmaring önmagában nem rendelkezik eredendően hidratáló tulajdonságokkal. Ha azonban hordozóolajokkal vagy hajápoló termékekkel kombinálva használjuk, hozzájárulhat a haj és a fejbőr általános hidratálásához.
#tévhit: a rozmaringos víz fényesebbé teszi a hajat
A szakértők között ez egy jelenleg is megkérdőjelezett állítás, ugyanis nincsen egy kutatás sem, ami ezt bebizonyította volna. Valóban igaz, hogy a rozmaringolaj alkalmazása átmenetileg fényt kölcsönözhet a hajnak, de ez is függ attól, hogy az embernek milyen hajtípusa van.
Akinek egészséges a haja, valamint nem rendelkezik fejbőrrel kapcsolatos problémákkal, az nyugodtan hozzáadhatja a rozmaringos főzetet a hajápolási rutinjához. Azonban előfordulhat, hogy bizonyos emberek allergiásak vagy érzékenyek rá. Egyeseknél irritációt és gyulladást okozhat a rozmaringolaj használata a fejbőrön. Nagyon fontos, hogy mielőtt bármi újat próbálnál ki, konzultálj egy szakképzett bőrgyógyásszal.
Továbbá, aki jelenleg hajhullás elleni étrend-kiegészítőket szed, vagy akit hajhullás miatt gyógyszerekkel kezelnek, ne próbálja ki a rozmaringolajat vagy a rozmaringos vizet, mivel bizonyos mellékhatások fordulhatnak elő.
Forrás: maneaddicts.com, everydayhealth.com
Képek: Unsplash, Canva