Mindenki tiszta és egészséges bőrt szeretne – még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy csiganyálkával kell bekennünk bőrünket.
Ha ti is jártasok vagyok a TikTok világában, és az algoritmusotok szépségápolási videókból áll, akkor valószínűleg már belefutottatok a csiganyálka jótékony hatásairól szóló videókba. Bár úgy tűnhet, hogy ez egy mostanában felkapott trend, valójában a csigák váladékának felhasználása a szépségápolási termékekben egyáltalán nem egy új jelenség. A K-beautyben már évtizedek óta használják a csiganyálkát fiatalító tulajdonságai miatt. És szerencsére most már az eddiginél több termék készül ezzel a kollagén-erősítő összetevővel.
De mit is tud pontosan a csiganyálka? Cikkünkből kiderül!
A csiganyálka szó szerint a csigák váladéka. A bőrápolási termékek összetevőinek listáján „csiga szekréciós szűrlet” néven is találkozhattok vele.
Kémiai szempontból a csiganyálka fehérjék, enzimek, hialuronsav, réz peptidek, antimikrobiális peptidek, vas, cink és proteoglikánok összetett keveréke
– mondja Georgia Smith, kozmetikai vegyész, a Sydneyben működő Skin Sister alapítója.
Vajon hogyan juthat valaki arra a következtetésre, hogy a csiganyálka egyáltalán jót tesz a bőrnek? Az Associated Press cikke szerint az 1980-as években egy chilei csigafarmon dolgozók észrevették, hogy a kezük szokatlanul puha, és a csigáknak tulajdonították a pozitív hatást.
Nem, a csigák nem sérülnek vagy pusztulnak el a folyamat közben. A kitermelési eljárással kapcsolatban Larraín Allendes, a Caracol Natural Skincare vezérigazgatója a következőt mondta: „A mai cruelty-free módszerek lehetővé teszik a csigák számára, hogy a kitermelés után továbblépjenek és boldogan éljenek.”
A kitermelési módszerek különböznek, de a COSRX ‘K-beauty márka kutatási és fejlesztési csapata nyilatkozata szerint:
Egy sötét és csendes helyiségben a csigákat egy háló fölé helyezik. Mivel éjszakai élőlényekről van szó, ez kényelmes helyet biztosít számukra, ahol szabadon kószálhatnak. Körülbelül egy óra elteltével a csigákat visszaviszik az otthonukba, miközben a nyálkát összegyűjtik és feldolgozzák felhasználásra.
A háló összegyűjti a nyálkát, miközben a csigák kóborolnak. És miután a csigák biztonságban visszatértek a megszokott környezetükbe, a hátrahagyott nyálkát kinyerik a termékekben való felhasználás céljából.
Mivel számos jótékony összetevőből áll, a csiganyálka rengeteget tehet a bőrért. Kisebb tanulmányok kimutatták, hogy segít hidratálni a száraz bőrt és erősíti a bőrgátat, serkenti a kollagéntermelést, és segíthet a sebgyógyulásban is. Ezen kívül a nyálka védő tulajdonságokkal is rendelkezik, ezért is nevezi Larraín Allendes a csigaszekréciót „bőrtápláléknak”, mivel segít a bőr fiatalításában. Továbbá regenerálja, hidratálja a bőrt, segít a transzepidermális vízveszteség megelőzésében, valamint a bőrpír, a csípés, a szárazság és a gyulladás csökkentésében is.
A csiganyálka minden bőrtípusra alkalmas. Más természetes termékekhez hasonlóan nagyon kevés ember allergiás rá. Azonban, akiknek a múltban negatív tapasztalataik voltak különböző bőrápolási termékekkel kapcsolatban, vagy akik allergiások az ilyesmikre, érdemes az alkarjukon foltpróbát végezniük, mielőtt az arcra alkalmaznák.
Kép: Real Simple