×

Hajszárító vs. levegő: melyik a jobb a hajadnak?

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE
by
2024. 08. 21.

Levegőn történő szárítás vs. hajszárító, ez itt a kérdés… De valójában melyik jobb a hajunknak? Cikkünkből kiderül.

Az állandó kérdés: mosni vagy nem mosni? Szinte sose kaptunk rá egyértelmű választ, a szakértők azonban most mégis azt mondják, nem feltétlen baj, ha megkíméljük a bőrünket reggelente.  Íme minden, amit a reggeli arctisztításról tudnod kell!

Göndör hajú lányként sosem részesítettem előnyben a hajszárító használatát, mivel az amúgy is száraz és szállós hajamat csak még jobban kicsinálja. Tudom, sokan tárcsával szárítják a fürtjeiket, de nekem az se vált be igazán (bár valószínűleg, én csinálok valamit rosszul). Szóval ezekből adódóan talán nem meglepő, hogy én a levegőn történő szárítás híve vagyok, ez az egyetlen módszer, ami az én hajamnak megfelel. Viszont olykor el szoktam gondolkodni azon, hogy ezzel a technikával ártok-e a hajamnak? 

Az utóbbi időben a hőt igénylő eszközök jócskán a háttérbe szorultak: helyettük azonban előtérbe került a levegőn történő szárítás és a levegő nélküli hajgöndörítés is. Ez végül is logikusan hangzik, hiszen a szakemberek már régóta figyelmeztetnek minket a túlzott hő használata miatt. Azonban felmerül a kérdés, hogy valójában melyikkel ártunk jobban a hajunknak? A levegőn történő szárítással vagy a hajszárítóval?

Hajszárító vs. levegő: mi az igazság?

Ez elsősorban azon múlik, hogy a hajad hogyan reagál a nedvességre. Úgy tartják, hogy a haj a súlyának akár 30 százalékát is képes felvenni a vízben. Ettől viszont megduzzad és meggyengül, miközben nyomást gyakorol a hajat összetartó kötésekre is. 

A megfelelő hajszárítóval a legalacsonyabb hő- és sebességfokozaton történő óvatos fújás 90 százalékos száradásig jobb a hajnak, mint a légszárítás

mondja Cim Mahony fodrász, akinek volt már szerencséje együtt dolgozni pélldául Kate Moss-szal is. 

Amikor a haj nedves, megnyúlik és veszít a rugalmasságából is. Utóbbi miatt hajlamosabb a töredezésre vagy a tövénél való kitépésre. Ezért nem érdemes a szükségesnél hosszabb ideig a hajunkat vizesen hagyni.

Így szárítsd a hajad biztonságosan

Most, hogy megvitattuk, valójában a levegőn történő szárítással se teszünk túl jót a hajunknak, nézzük, hogyan tudjuk a legbiztonságosabban megszárítani fürtjeinket.

1. lépés: Zuhanyzás előtt használj vaddisznósörtés hajkefét, hogy egyenletesen tudd eloszlatni az olajat a hajadon.

2. lépés: Samponozd be a hajad, majd használj kondicionálót, egy széles fogú fésűvel finoman oszlasd el a terméket, és végül fésüld ki a hajad.

3. lépés: Egy törülköző (lehetőleg mikroszálas) segítségével töröld szárazra a hajad.

4. lépés: A hajszárítót alacsony fokozaton használd, és folyamatos mozdulatokkal mozgasd a fej körül. Kerüld a kefe vagy bármilyen más eszköz használatát hajszárítás közben.

5. lépés: Amikor már a hajad nagyjából 80 százalékban megszáradt, használj leave-in kondicionálót. Ez biztosítja, hogy a szálak fel tudják szívni a terméket anélkül, hogy a kötéseket feleslegesen megterhelné.

6. lépés: A haj akkor nyeri vissza erejét és rugalmasságát, amikor már 90-95 százalékban megszáradt. Ekkor kerek kefével rögzítheted a hidrogénkötéseket, és kedved szerint formázhatod a hajad.

A hajszárítás vagy a légszárítás jobb a szállós/szöszös hajnak?

Igazából minden azon múlik, hogy milyen technikákat alkalmazol, illetve, hogy a te hajad mit igényel. Mindkettő módszer segíthet a szöszösödés enyhítésében, de ha rosszul végezzük a szárítást, árthatunk is neki.

A hajszárítóval kétség kívül egyszerűbb és gyorsabb megszárítani a hajunkat, formázni is tudjuk közben, de a szállós/szöszös haj esetében a hajszárító használatának hátrányai is vannak. A hő túlzott vagy helytelen használata károsíthatja a fürtöket, ami idővel még több szöszösödéshez és töredezéshez vezethet. Nagyon fontos, hogy mindig használj hővédőt, hogy csökkentsd ezt a kockázatot!

hajszárító

Kép: Unsplash

Ezzel szemben a légszárítás kiküszöböli a hőkárosodás kockázatát, megőrizve a haj természetes nedvességét. A hajszárító selymesítő hatása nélkül azonban egyes hajtípusok szállósabbá/szöszösebbé válhatnak. Minden azon múlik, hogy a megfelelő termékeket használjuk-e. Ha nedves hajon használunk balzsamot vagy gubancolódásgátló szérumot, az segíthet a simább végeredmény elérésében.

Összefoglalva tehát, egyik módszer sem jobb a másiknál, minden azon múlik, milyen technikát alkalmazol, és milyen termékeket használsz a folyamat támogatására.

Így szárítsd a göndör hajat 

A göndör haj szárításához összpontosíts a kíméletes technikákra, amelyek minimalizálják a károsodást és finomítják a természetes göndörödési mintázatok kialakulását. Használj mikroszálas törülközőt vagy puha pamutpólót a felesleges víz gyengéd kinyomásához (a hagyományos törülközők szöszösödést és töredezést okozhatnak). A hidratáltság és a definíció megőrzése érdekében a törülköző használata után használj leave-in kondicionálót.

@melissafrusco

i only air dry my hair when i have absolutely no where to be (it literally takes all day to dry) 🫠 tips for air-drying curls: – go lighter on products (I use a leave in spray instead of my usual cream) – clip roots to avoid them falling flat – move you hair as it air drys to create volume #airdrycurls #hairtutorial #howtostylecurlyhair #howtostylecurtainbangs

♬ –

A légszárítás ideális megoldás a nedvesség megőrzésére és a szöszösödés csökkentésére, de ha gyorsan kell megszárítanod a hajad, használd a hajszárító diffúzoros tartozékát alacsony vagy közepes hőfokra állítva. Ez segít a hő egyenletes eloszlásában és a szöszösödés csökkentésében. Ha megszáradt, gyűrd össze a fürtjeidet egy kis olajjal vagy fürtkrémmel, hogy lágyabbá tedd őket. Szokták általában ajánlani, hogy a párnahuzatunkat is cseréljük szatén vagy selyem párnahuzatra, hogy éjszakára megvédjük a fürtjeinket, és csökkentsük a súrlódást. A rendszeres vágással és mélykondicionáló kezelésekkel kombinálva ezek a módszerek egészségesen, határozottan és szöszmentesen tartják fürtjeidet.

Forrás: Vogue Scandinavia, borítókép: Pexels