Nem kell sem drasztikusnak, sem szupergyorsnak, sem kínzásnak lennie az ünnepi zabálások utáni méregtelenítésnek. Megosztunk veletek pár hasznos tippet, hogy csinálhatod jól!
Ismerjük jól a karácsonyi menü hatását, amikor egyszerűen lehetetlen nemet mondani, aztán a kicsi bűntudatot, hogy legalább az utolsó bejglit elengedhettük volna, januárban pedig a totális megbánást az újévi fogadalmak miatt és az edzések újrakezdése során. A jó formánkhoz való visszatérés pedig nemcsak azért válik fontossá, hogy a sütihalmok által szerzett plusz kilókat leadjuk, hanem sokkal inkább azért, hogy a szervezetet méregtelenítsük. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy drasztikus és egészségtelen diétákhoz kell folyamodunk, hanem azt, hogy helyreállítjuk az egészséges étrendet, amely tartalmazza az összes szükséges tápanyagot, amelyek lehetővé teszik a szervezetünk számára, hogy a lehető legjobban működjön.
Kezdetnek hasznos lehet, ha belevágunk egy pár napos méregtelenítő kúrába, amelynek során megtisztítjuk szervezetünket az ünnepi túlzások maradványaitól, hiszen karácsonykor a hagyományaink legkalóriadúsabb ételeit prezentáljuk, amelyek nagyon megterhelik az emésztést. Ilyenkor sokat segít, ha folyamatosan sok tiszta folyadékot (vagyis vizet, nem gintonicot) iszunk, de ezt majd ugye jövő karácsonykor gyakorolhatjuk legközelebb. Vagy mondjuk a húsvéti reggeli közben.
Íme pár dolog, amit most sem késő elkezdeni, és amiktől bizonyára jobban fogjuk magunkat érezni, de a beleink biztosan!
Méregtelenítő élelmiszerek
A leghatékonyabb méregtelenítő tulajdonságokkal rendelkező élelmiszerek a zöldségek: kevés kalóriával laktatnak, rostokban, ásványi anyagokban, vitaminokban, antioxidáns fitokemikáliákban gazdagok, és nagyon sokoldalúan felhasználhatók. A forró levesek, színes mártogatósok és ropogós saláták sztárjainál csak arra kell figyelni, hogy a lehető legtisztábban használjuk fel őket, a krémleveseket ne öt zsömlével, a mártogatósokat ne tortilla chips-szel, a salátákat pedig ne a zsíros öntetekkel együk legalább egy-két hétig (de lehetőleg azután se). A hüvelyesek, mint például a kedvező hatású lencse, szintén gazdagok rostban és növényi fehérjeforrás, az újévi babonáról nem is beszélve.
Gyógy- és vízhajtó teák
Tévhit, hogy az anyagcserét gyorsító vízhajtó teáktól gyorsabban fogunk lefogyni, ha mellettük nem tartunk egy kímélő és egészséges étrendet. A titok az összhatásban rejlik, vagyis ha sikerül zöldségekkel és rostokban gazdag életekkel dúsított fogásokat fogyasztanunk, és ezek mellé iszunk gyógyteákat mondjuk gyermekláncfűvel, csalánnal és máriatövissel készült infúziók formájában, azzal sokat segítünk az emésztőrendszerünknek.
Hogy konkrét példát is mondjunk…
Az ünnepek utáni méregtelenítő menü nap öt étkezésből áll: reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna és vacsora. Természetesen a mennyiségekkel kapcsolatban semmiképp ne a maximálisra, vagyis a jóllakottságra gondoljunk, sőt, annak elkerülése az elsődleges cél. A reggeli lehet egy forró vagy langyos ital (nem kávé éhgyomorra), inkább gyógyfüves tea, vagy tiszta víz néhány csepp citrommal. Jó reggeli lehet egy natúr/vegán joghurt pár szem aszalt szilvával, ami elősegíti a salakanyagok eltávolítását, és a napi öt adag gyümölcs és zöldség egyikét ki is pipálhatjuk vele. A tízórai nassolásra a nyers zöldségek a legjobbak, amelyek értékes antioxidánsokat tartalmaznak, és nagyon kevés kalóriával járulnak hozzá a jóllakottsághoz. Sárgarépa, kígyóubi, zellerszár, vagy házi készítású natúr céklachips ízlés szerint. Ebédre ideális egy krémes lencseleves vagy más zöldségleves. Uzsonnára ismét egy szép tányér nyers zöldséget vagy egy szelet gyümölcsöt ehetünk, de ha már nagyon hiányzik valami real nasi, akkor áztassunk be egy kisebb bögre zabot vízbe, és azzal együk a gyümölcsöt, egy kis mézet is csorgathatunk rá. Ez akkor kiváló uzsi, ha dékutáni edzés előtt állunk. Végül pedig, a vacsoránál a könnyen emészthető fehérjéket, például sovány halat vagy fehér húst részesítsük előnyben a szokásos zöldségadagunkkal, amely soha nem hiányozhat. Mindehhez naponta legalább 10-12 pohár víznek, vagy cukrozatlan gyógyteáknak kell társulniuk.
Az étkezési tervet pedig azzal tökéletesíthetjük, ha rávesszük magunkat a rendszeres testmozgásra. Nem kell egyből tíz kilométereket futni, elég, ha a lépcsőt használjuk a lift helyett, de egy napi fél órás gyorsabb séta is megteszi kezdetnek, főleg a szép napsütéses téli napokon.