Bár idén kicsit későn köszöntött be a jó idő, június derekára már mindenki felocsúdott téli álmából. Ilyenkor nemcsak mentálisan, hanem fizikálisan is szükség van a megújulásra. Íme pár hasznos tipp, hogyan erősítsd az immunrendszered!
A téli hónapokban az immunrendszerünk igencsak próbára van téve. A hideg időjárás, a napfény hiánya és a mozgás csökkenése mind-mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy testünk védelmi rendszere meggyengüljön. A problémát tovább tetőzi, hogy olykor kiürülhetnek „immunraktáraink”. A tavasz az új kezdetek ideje lenne, amikor a természet felébred téli álmából, és az immunrendszerünknek is megvan a saját „tavaszi tisztítása”. Ez idén a jó idő hiányában nyár elejére csúszott, de emiatt ne csüggedjünk, még nem késő kezelésbe venni a szervezetünket! Ahogy a hőmérő higanyszála emelkedik, és a napfény egyre több órán át ragyog, felfrissíthetjük és megerősíthetjük az immunrendszerünket, hogy ellenállóbbá válhassunk a betegségekkel szemben.
A vitaminok például létfontosságúak az immunrendszer erősítésében, és a napsütés, valamint a megfelelő étkezés is mind hozzájárulhatnak ezek természetes beviteléhez. A napsütésben eltöltött idő serkenti a D-vitamin termelődését a szervezetben, ami pedig segíti az immunrendszer működését.
A vitaminban és ásványi anyagban gazdag diéták és ételek, mint például a ketogén vagy paleo étrend, illetve a zöldségek, gyümölcsök és teljeskiőrlésű gabonák pedig hozzájárulnak az immunrendszer alapvető építőköveinek a beviteléhez.
Ha tehetjük, próbáljunk meg a tészta, krumpli, rizs vagy kenyér helyett olyan tápanyagokat magunkhoz venni, amelyek tavasszal teremnek, és segítenek egészségesek maradni. Ilyenek például:
Ha tehetjük, akkor a zöldségeket frissen és változatosan fogyasszuk, hiszen így tudjuk a legjobban kihasználni tápanyagtartalmukat.
Amennyiben allergiával küzdünk, vagy az átlagnál fáradékonyabbak vagyunk ebben az időszakban, akkor érdemes lehet elmenni egy szűrővizsgálatra is (pl.: allergiavizsgálat, dietetikus), mert itt olyan dolgokra is fény derülhet, amit azelőtt nem is tudtunk magunkról, vagy csak nemrég alakult ki. A leggyakoribb például az ételérzékenység.
Fontos, hogy a kisebb, egyszerű vizsgálatoktól kezdve egészen a nagy laborokig több típusú vizsgálat is létezik. Érdemes mindig a tüneteket felsorolva orvosi ajánlás alapján választani, hogy mire van szükség, mi indokolt az esetünkben.
Végül, de nem utolsó sorban a rendszeres testmozgás javítja a vérkeringést, ami segít a tápanyagok és a fehérvérsejtek gyorsabb szállításában, továbbá támogatja a stressz kezelését, ami szintén fontos az immunrendszer egészségéhez. Az egészséghez tehát ugyanolyan elengedhetetlen, mint az egészséges táplálkozás vagy a megfelelő regenerálódás.
Amennyiben nincs olyan sport, amit szívesen űznél, vagy egyszerűen csak nem tudod rávenni magad, hogy elkezdd, érdemes lehet kipróbálnod a társas edzést. Ilyen lehet például az, ha egy sportolótársaddal edzel, de a személyi edzés is ide tartozik — sokszor segít, ha egy profi edző mutatja meg, hogyan kell végezned a gyakorlatokat, és ő felel azért is, hogy motivált maradj!
A képlet tehát egyszerű: egészséges táplálkozás, sok mozgás, stresszmentes életmód és rendszeres szűrővizsgálatok annak érdekében, hogy erősítsd az immunrendszered!
Fotók: Unsplash