Az aerofóbia a repülés élményével kapcsolatos intenzív és irracionális félelem. Íme 10 gyakorlati tipp, hogy nyugodtan utazhass (főleg, de nem csak) nyáron!
A repüléstől való félelem, más néven aerofóbia az egyik legelterjedtebb fóbia a világon. Valószínűleg sokan már a saját bőrükön is tapasztalták, vagy ismernek valakit, aki szenved tőle. A szakkifejezés az ógörögből származik, és egy olyan pszichológiai állapotra utal, amelyet a repülés élményével kapcsolatos intenzív és (általában) irracionális félelem jellemez. Dr. Valeria Fiorenza Perris olasz pszichoterapeuta (és az Unobravo online pszichológiai szolgáltatás klinikai igazgatója) egy mélyreható tanulmányt is szentelt e félelem témájának. Megvizsgálva annak lehetséges eredetét, és összeállított egy listát egyszerű trükkökről, amelyekkel nyugodtabban nézhetünk szembe a légi utazással.
Az aerofóbia a specifikus fóbiák közé tartozik, amelyekre jellemző a heveny és tartós félelem megnyilvánulása, amelyet bizonyos tárgyak vagy helyzetek jelenléte, a várakozás vagy akár csak mentális megjelenítése vált ki. Az aerofóbia esetében a félelem és a szorongás a repülés helyzetéből ered.
A repüléstől való félelem sokkal elterjedtebb, mint gondolnánk. A repüléstől félők 48%-a az esetleges meghibásodásoktól vagy balesetektől való félelemre vezeti vissza ezt a fóbiát, míg 40%-uk arra a gondolatra, hogy nincs kontrolljuk a közlekedési eszköz felett. (Mondjuk ezt pont meg tudom érteni.) Valójában ez a fóbia gyakran azért alakul ki, mert a repülőgépet nem ismerjük annyira, mint más, hagyományosabb közlekedési eszközöket. A legtöbb esetben ez a kezdeti bizalmatlanság eltűnik vagy megszűnik a tapasztalat és a megszokás hatására.
Ha azonban a rettegés érzése továbbra is fennáll, és a repüléstől való félelem magas szintet ér el, olyannyira, hogy a repülés előtt vagy közben erős szorongásos állapotokat idéz elő, akkor beszélhetünk fóbiáról.
A fóbiában szenvedők 20%-a számára jelent ez a félelem valódi akadályt, ami miatt ők úgy döntenek, hogy nem is utaznak olyan desztinációra, ahová csak repülő megy. Ezzel drasztikusan korlátozzák személyes és szakmai életüket.
Egyeseknél negatív vagy traumatikus élmények, például turbulens repülések vagy repülőgép-szerencsétlenségek következtében alakul ki ez a fóbia. Más esetekben az aerofóbia közvetlenül összefügghet más fóbiákkal és szorongásformákkal (például a klausztrofóbia, a zárt terektől való félelem; az akrofóbia, a magasságtól való félelem; és az agorafóbia, a nyitott és zsúfolt helyektől való félelem, ahonnan az ember nem tud távozni). A magasság és a levegőben való lebegés érzése hozzájárulhat az irányítás elvesztésének érzéséhez. Éppen ezért
sok esetben azonban az aerofóbia hátterében a kontroll iránti igény áll. Erre a fóbiára valójában azok a legérzékenyebbek, akiknek nincs jó kapcsolatuk a váratlan helyzetekkel, és akik úgy érzik, hogy mindig mindent kézben kell tartaniuk.
A repüléssel kapcsolatos szorongás és kellemetlenségek különböző módon jelentkezhetnek. Az enyhe feszültségtől a mély és ellenőrizhetetlen szorongás érzéséig terjedhetnek, ami tényleges tüneti megnyilvánulásokhoz, például pánikrohamhoz vezethet a repülőút alatt vagy az utazás előtt. Az aerofóbia fizikai tünetei közé tartozik az izzadás, a légszomj és a zihálás, a megnövekedett pulzusszám és vérnyomás, a bizsergés, a kipirulás, a zsibbadás érzése, az izomfeszülés, a szorongásos remegés, a szédülés, a zavartság, a homályos látás és a gyomorpanaszok. A repüléstől való félelem fizikai megnyilvánulásait pszichológiai tünetek kísérhetik, mint például a nyugtalanság érzése, katasztrofális fantáziák és az irányítás elvesztésétől való félelem.
#1 Tájékozódj!
Sok olyan helyzet, amely pánikot kelt a légifóbiás egyénekben, a repüléssel kapcsolatos normális körülmények félreértelmezéséből adódik. Ha képzed magad, és több ismeretet szerzel például a repülőgépek működéséről, a repülés fázisairól és a repülőtéri biztonsági folyamatokról, jobban megértheted az utazás dinamikáját. Ezzel elűzheted a félelmeid nagy részét!
#2 Időben érkezz a repülőtérre!
A késés vagy a percek számolgatása szorongást és stresszt generál. Ezért célszerű úgy megtervezni az utazást, hogy elég korán a repülőtéren legyél, hogy nyugodtan és nagyobb lelki nyugalommal végezd el a becsekkolást és a biztonsági műveleteket.
#3 Válassz helyet a repülőn!
Ha olyan ülőhelyet választasz, ahol kényelmesen érzed magad, az segíthet enyhíteni a feszültséget. Aki például szédüléstől szenved, annak jobb lehet, ha nem az ablakos ülést választja, hanem a folyosó mellettit. A légitársaságok által a vészkijáratokhoz közeli, tágasabb ülésekről és a hajtóművek helyzetéről nyújtott információk megismerése jó módszer lehet az igényeidnek leginkább megfelelő ülés kiválasztásához.
Talán nem is gondolnál rá, pedig nagyon sokat számít a kéyenemd érdekében, ha olyan ruhában utazol, amiben száz százalékig jól érzed magad. Manapság, a covid utáni comfy chic betörésének köszönhetően, nem kell aggódni amiatt, hogy slampos leszel. Elég megnézni, hogy a sztárok hogyan repülnek. Arra figyelj, hogy olyan anyagot válassz, amiben könnyen mozogsz és fészkelődsz, és amik elnyelik az izzadságot.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
#5 Kerüld az alkoholt!
A repülés előtt és alatt célszerű elkerülni az alkohol- és koffeintartalmú italokat. Tévhit, hogy az előbbi segít majd ellazulni, utóbbiról pedig jól tudjuk, hogy fokozhatja a szorongást. Igyál inkább sok vizet vagy gyógyteát!
#6 Figyelj a biztonsági utasításokra!
Célszerű odafigyelni a repülőgép-személyzet által adott információkra a biztonsági eligazítás során. Ha tudod, mire számíthatsz, és hogyan kell reagálni vészhelyzetben, az segíthet csökkenteni a szorongást.
#7 Beszélgess a személyzettel!
A légiutas-kísérők teljes mértékben az utasok rendelkezésére állnak, és arra vannak kiképezve, hogy támogassák és megnyugtassák őket. A személyzettel való beszélgetés és az aggodalmak és bizonytalanságok kifejezése csodaszer lehet azok számára, akik félnek a repüléstől.
#8 Tereld el a figyelmed!
A félelem leküzdésének hatékony gyógymódja, ha megpróbálod elterelni a figyelmed. Egy jó könyv olvasása, zenehallgatás vagy az ülésszomszédokkal való beszélgetés mind jó időtöltés, amellyel lekötheted az elméd a repülés alatt.
#9 Tanulj relaxációs technikákat!
A relaxációs technikák, például az autogén tréning vagy a Jacobson-féle progresszív relaxáció segíthetnek a félelem ellenőrzésében. E technikák közül sok a rekeszizomlégzésen alapul: a légzésed irányításának megtanulása valójában remek módja annak, hogy a mindennapi életben és a repülés során is enyhítsd a szorongást és a stresszt.
#10 Végezz tanfolyamot!
Számos légitársaság – a repülés biztonságának terjesztése érdekében – speciális tanfolyamokat kínál, amelyek célja, hogy az aerofóbiában szenvedők megtanulják, hogyan kezeljék félelmüket, és hogyan éljék meg nyugodtabban a repülést.
Reméljük, ez a cikk segít abban, hogy ezentúl könnyebben repülj, és a nyaralás már a repülőgépen elkezdődhessen!
Fotók: Unsplash