Mivel a pandémiának köszönhetően esélytelen, hogy kedvesünk egy romantikus luxy-fancy vacsorára invitáljon minket egy menő belvárosi étterembe, kénytelen lesz mindenki beérni a házikoszttal. Pánikra persze semmi ok, hiszen még ebbe is lehet vinni egy-egy elegáns csavart akkor is, ha az ember nem rendelkezik olyan konyhai tapasztalattal, hogy másnap már a Bocuse d’Or magyar csapatát erősítse.
Az angolszász országokban Bálint napján tartott Valentine’s Day a 20. század végétől világszerte is elterjedt, mint a szerelmesek dedikált ünnepnapja. A szokás itthon az 1990-es évektől kezdődően vált ismertté és népszerűvé, amikoris a szerelmesek megajándékozzák egymást, kedves üzeneteket írnak a másiknak és persze nem hiányozhat a közös vacsora sem, amikor mindketten szépen ki vannak szolgálva. Hát, ez utóbbi esélytelen idén, hiszen az éttermek zárva, és bár házhozszállítást lehet igényelni, az mégsem ugyanaz. Kinga, lelkes gasztrofelelősünk éppen ezért összeállított egy egyszerű de nagyszerű menüt, amit egyébként nem kizárólag a csajok készíthetnek el, sőt, az lenne az igazi, ha a szerelmesek együtt tevékenykednének a konyhában, hogy utána közösen élvezzék a közös munka gyümölcsét. Hajrá!
Egyszerű, de nagyszerű fogás a modern magyar konyhájáról méltán híres Barna Ádám receptje alapján. A lényeg, hogy nem kell túlbonyolítani, úgyhogy ne töltsünk el vele 20 percnél több időt. Fordítsuk a figyelmet arra, hogy kevés alapanyagból, kirobbanó fűszerezéssel, kifogástalan textúrával állítsunk elő olyan fogást, ami megalapozza az estét. Ezért remek választás egy krémleves: kellemesen felmelegít, lágy és selymes textúrája után az ember alig várja, hogy valamibe alaposan belemélyeszthesse a fogát. A zellerről például már az ókori egyiptomiak is tudták, hogy kiváló afrodiziákum, vagyis ne csodálkozzunk, ha a vacsora végére a szalvéta után a lepedőt is össze akarjuk majd gyűrni!
1 kg hámozott, 2×2 centikre vágott zellerkocka
1 fej sonkahagyma
1/2 dl száraz fehérbor
2 dkg jeges vaj
5 dkg tisztított vaj
1,5 l reszelt zellerből készült zelleralaplé (esetleg húsleves)
2 dl tejszín
só, frissen őrölt szerecsendió
A kockára vágott zellert felpuhulásig izzasztjuk a vajon, hozzáadjuk a dinsztelt hagymát és a fehérbort. Elfőzzük a bort, majd felöntjük az alaplével és ízesítjük. Ha a zeller puhára főtt, turmixoljuk, hozzáadjuk a tejszínt, kiforraljuk, és tálalás előtt belekeverjük a hideg vajat is. Ezután jön a díszítés, kockára vágott birsalmasajttal, durvára vágott piemonti mogyoróval és mogyoróolajjal tálaljuk. A leves kanalazásakor hol egy darab félig olvadt birsalmasajt, hol egy darab ropogós mogyoró akad a kanálra, így válik ez a leves izgalmassá.
Érdemes a következő fogásban is a könnyű ételekre koncentrálni, azonban itt is bevethetünk pár vágyfokozót, mint például a lazacot és a spárgát. A spárga tele van vitaminokkal és értékes ásványi anyagokkal, az egész szervezet vérkeringésére kedvező hatású. Már az ókorban is afrodiziákumnak tartották és a termékenységgel hozták kapcsolatba. A cékla pedig segít, hogy ne csak a világot, de a tányért is rózsaszínnek lássuk.
Tipp a spárgához: a zöldspárga fás végét ne késsel vágjuk le, inkább roppantsuk meg, így pont ott fog megtörni, amelyik részére amúgy sem lesz szükség.
LAZAC: 1,8 kg lazac, 14 g só, 120 ml olívaolaj.
KÖRET: 300 g zöld spárga, 300 g fehér spárga, 200 g újhagyma, 150 g cukorborsó (hüvelyes), 50 g sóska, 70 ml olívaolaj, 8 g só, 1 db citromhéj.
CÉKLAHAB: 1 konzerv párolt cékla, 1 kk ecetes torma, 2 dl habtejszín, 6 g só, egy csipet bors
Hevítsük fel a serpenyőt. Eközben a lazacot bőrével együtt szeleteljük, majd bedörzsöljük olívaolajjal és aztán sózzuk. Bőrével helyezzük a serpenyőbe, majd addig süssük közepes lángon, míg nagyjából a hal vastagságának feléig ki nem fehéredik. Ezután óvatosan fordítsuk meg, majd további fél-fél percig pirítsuk minden oldalát. A serpenyőből kiszedjük a lazacot, majd beletesszük a megpucolt zöldségeket, és megsózzuk. A céklahabhoz a konzerv céklát leszűrjük, lepürésítjük, szitán átnyomkodjuk, hogy szép, selymes textúrát kapjunk. A habtejszínt kemény habbá verjük, majd a céklapürét és az ecetes tormát, sót, borsot óvatosan hozzákeverjük.
Ha éppen nem vasárnapra esik Valentin-nap, vagy csak más programunk volt előző este így Covid idején – mondjuk ez így belegondolva nem kifogás –, vagy csak szeretnénk, hogy ne mindhárom fogás elkészítése aznap szakadjon a nyakunkba, ez egy tökéletes desszert, mert akár előző este is összedobhatjuk. Talán nem is kell magyarázni, hogy a csokoládéban lévő anyagok hatására öröm áraszt el minket, ami az endorfinnak köszönhető. Koronázzuk meg az előző két fogást némi édességgel Nábelek Zsófi cukrászmester receptje alapján!
3 db tojás
70 g cukor
225 g étcsokoládé (50-60%)
A csokoládét gőz felett megolvasztjuk, figyelve arra, hogy ne lobogva forrjon alatta a víz, mert a csoki könnyen megéghet. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjéből és 40 gramm cukorból selymes, nem túl kemény habot verünk. A tojássárgáját a maradék cukorral gőz felett 60 °C-ig melegítjük, közben habverővel kihabosítjuk, majd a langyos csokoládéhoz keverjük – itt nem kell finomkodni, a lényeg, hogy egyenletes, homogén masszát kapjunk. A tojásfehérjét laza, könnyed mozdulatokkal forgassuk a csokoládés alaphoz 2-3 részletben. Miután összefutott a nyál a szánkban, a mousse-t adagoljuk poharakba, és a hűtőszekrényben hagyjuk megdermedni 3-4 óra alatt. Tálalás előtt 15-20 percig tartsuk szobahőmérsékleten, hogy igazán krémes, lágy legyen a desszert.