×

Tippek a panelkonyhából: tavaszi zsengék hideg télies napokra

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE
by
2021. 04. 10.

A tavaszi zsengék már sorakoznak a zöldségesnél, a tavasz viszont sehol? Nem baj! Főzeléket a mélytányérba, melegítőt fel! Íme mindannyiunk kedvenc comfort foodja hűvösebb áprilisi napokra.

Április közepén mindenre jobban vágyik az ember a hóesésnél, de néha megesik, hogy visszaköszön a cidri. Ilyenkor jó kombinálni a tavasz ízeit egy laktató, meleg egytálétellel. A főzelék pedig nem kell, hogy egyet jelentsen a menzán megszokott fehér vagy piros, nyúlós csirízzel. Egy szó, mint száz: répa, retek, mogyoró – akarom mondani borsó, de leginkább karalábé! Avagy finom-e a főzelék? Naná!

karalábéfőzelék, borsófőzelék, répafőzelék, finomfőzelék

Mindhárom ugyanúgy készül, de ezzel a módszerrel pár hét múlva spárgából is készíthetünk majd főzeléket. Azt egyébként tudtátok, hogy a sárgarépa eredetileg nem is narancssárga volt, hanem inkább lila? Én mondjuk nem. De mindenesetre a ma ismert színű változat a 17. században kezdett elterjedni. Kérdéses, hogy ki kezdte el annak idején nemesíteni, de ha tippelnem kéne, azt mondanám, hogy a hollandok voltak. Ha ez nem történt volna meg,  még ma is lila répából készülne a sulimenzán méltán közutálatnak örvendő finomfőzelék. A sűrítése ízlés és érzékenység szerint történhet. Én amolyan svábosan, staubolással készítem. Hogy az mi? Íme!

hozzávalók

4 db karalábé / 500g mirelit zöldborsó / 500 g sárgarépa

1.5 dl víz vagy alaplé

1 teáskanál cukor vagy más édesítő

bors ízlés szerint

friss petrezselyem ízlés szerint

2 evőkanál teljes kiőrlésű liszt (netán finomliszt, rizsliszt, étkezési keményítő)

2 evőkanál olaj vagy vaj (margarin)

1 deci tej (lehet növényi is)

Karalábé esetén a zöldséget felkockázzuk, ha répára esik a választás, hosszában kettévágjuk, majd fel-félkarikázzuk. Finomfőzelék esetében ezeket tetszőleges arányban variáljuk, esetleg dobhatunk bele pár szem felkockázott krumplit is. Kis zsiradékon, kevés vízzel (vagy alapleven) fedő alatt megpároljuk, megszórjuk a cukorral, sózzuk, borsozzuk. 

Ha már puha a zöldség, hozzáöntjük a tejet, meghintjük a liszttel, vagy az általunk választott alternatívával. És ez a hintés lesz a staubolás, kérem szépen! Staub németül port jelent…übrigens.

Általában korai, zsenge zöldségfélékből készített leveseket, mártásokat, egyes főzelékeket szoktak ezzel az eljárással sűríteni. A leggyakoribb liszttel megszórt ételek: zöldborsó-, gomba- és vegyes zöldségleves, zöldborsó-, sóska-, sárgarépa- és finomfőzelék, gombamártás, bizonyos pörköltek, aprópecsenye-raguk, zöldséggel és/vagy gombával készített húsételek  stb. Ezt követően jól megkeverjük. Forralunk rajta egyet, beleszórjuk (vagy nem szórjuk bele) a petrezselymet is. Ha már fűszerek, a répa egyébként a friss korianderzöldnek is nagyon jó barátja, ahogy a karalábé a kapornak. Újra megkeverjük, majd kész is! Tadamm, főzelék.

Feltétet feltétlenül válasszunk hozzá! Ez lehet tükörtojás, buggyantott tojás, sült vagy főtt virsli, fasírt, rántott velő, abált szalonna. Jó, utóbbi kettő kicsit bizarr, egyben értelmetlen is. Jó étvágyat! Jobb időt!