×

Az idei év 7 legmenőbb fitnesztrendje

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE
by
2021. 05. 20.

A személyi edzővel töltött óráktól és az online zumbától kezdve a szabadlevegős kiránduláson át a holisztikus fitneszig: így sportol a világ 2021-ben!

A rendszeres sportolás manapság már alapkövetelmény – és ugyan mi már rég túl vagyunk ezen, de azért újra elismételjük – nem elsősorban a kinézet, hanem a fizikális jólét és az egészség megőrzése végett. Újabb tanulmányok pedig ismét alátámasztják, hogy az izmok mellett az intelligenciaszintet is növelik bizonyos feladatok.

Az egészségünk karbantartása – a fizikai és a mentális jólétünket egyaránt beleértve – talán még sosem volt annyira fontos és egyébként nehéz feladat, mint az utóbbi egy évben. És mivel a pandémia a körülményeinket, a szokásainkat és a rendelkezésre álló lehetőségeinket is jócskán limitálta, az egyik napról a másikra bezáró konditermek és uszodák hiányában nagy leleményességre volt szüksége azoknak, akik nem akartak lemondani a rendszeres testmozgásról. Nemcsak arról van szó, hogy arrébb toltuk a dohányzóasztalt konditeremmé varázsolva a nappalit, de ez az időszak kétségkívül nyitottabbá tett minket arra, hogy eddig élből elutasított, netán unalmasnak gondolt dolgokat is kipróbáljunk. A kíváncsiság és nyitottság – még ha olykor a kényszer szülte is – pedig szépen lassan új normákat hozott létre, amelyek pedig trendekké váltak annak rendje és módja szerint. 

home fitness

A home office után szabadon. Nyilván ez volt a téli lezárások idején a legkézenfekvőbb megoldás, ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy az újranyitások ellenére is sokan élvezik tovább az otthoni edzés előnyeit, amely mellett szól kétségkívül az időspórolás. Az igazán elszántak (mint jómagam is) pedig addig kutattak a házuk táján extra helyiség után, míg a garázsból, műhelyből vagy egyéb nem használatos szobákból végleg házigymet hoztak létre. Ki tudja, mit hoz a jövő?

virtuális tréner

Mint sokaknak, a személyi edzőknek is új módszereket kellett kitalálniuk, hogy ne veszítsék el a kuncsaftjaikat, hiszen nem mindenki tudta elintézni magának, hogy egyik napról a másikra hivatásos, leigazolt sportoló legyen ugyebár. Ezért nekik az elszigeteltség kellős közepette is szükségük volt a trénerükre, így a legjobbak azok voltak, akik gyorsan lereagálták a helyzetet, és a különböző felületeken biztosították magukat online, akár csoportok számára is. És annak ellenére, hogy egyébként mindenki örül, hogy szépen lassan visszaáll a rend, sokak szerint az általános igény nem fog teljesen elkopni az online órák iránt.

gyaloglás

Az mindenképpen a pandémia pozitív hozománya, hogy az emberek elkezdtek sétálni, és élvezni is elkezdték a hosszabb sétákat. Egy nemrégiben az Egyesült Királyságban végzett felmérés szerint 2020-ban a gyaloglás volt a legnépszerűbb fizikai aktivitás, és ez 2021-ben is így van. Nem véletlen: ingyenes, helyfüggetlen és mindössze napi 30 perc is elegendő belőle. Arról pedig már írtunk is, hogy a rendszeres (akár gyors)gyaloglás az egyik legegyszerűbb módszer testi és lelki egészségünk javításához.

via GIPHY

motiváló appok

A különböző edzésterveket tartalmazó és motiváló alkalmazások korántsem újkeletűek – hát, ezeknek aztán jót tett a pandémia! Nem is baj, mert valljuk be, azoknak, akiknek kell a következetesség, de mondjuk személyi edzőre épp nem futja, a többnyire ingyenes alkalmazások egycsapásra megoldották a problémáikat. A legjobb az egészben pedig az, hogy a legtöbb appban a feladatsorok úgy vannak összeállítva – ellentétben a hasonló jellegű YouTube-csatornákkal –, hogy tényleg nem kell hozzájuk semmilyen eszköz, ráadásul tárolják az eredményeket, hogy tudjunk viszonyítani. Mármint saját magunkhoz, de úgyis az a lényeg. 

túra

Akárcsak az otthoni, a szabadba kivitt edzések népszerűsége is emelkedett az elmúlt időszakban, hiszen a szokásos hétvégi tevékenységek, mint a színház, koncert, mozi, vacsi, buli vagy a plázázás sorra véreztek el a korlátozások alatt. Így mit tehettünk? Kimehettünk a szabadba, hogy bizonyos helyeken még a maszkot is levehessük végre. Végleg bebizonyosodott, hogy egy kiadós kirándulás, de még egy városligeti séta is simán felér egy edzéssel.

Arról nem beszélve, hogy talán így azoknak is eljut az agyáig a természet megóvásának, a tiszta levegő megbecsülésének fontossága, akik eddig pont lesz@rták a kérdést. 

FitTech

Miután mondhatni 2020 háromnegyedét online töltöttük – munka, szórakozás, orvosi rendelések és persze az edzések –, és ezek közül volt, ami egyébként jól is működött, az nem valószínű, hogy a jövőben teljesen visszaváltozik majd, éppen ellenkezőleg. A FitTech szektor például soha nem látott növekedést tapasztalt, amin nyilván nem csodálkozunk. Mert ha valaki egyszer rákapott a hordható fitneszeszközökre, amelyek nyomon követnek, figyelmeztetnek, visszajeleznek és még motiválnak is, az többé már nem tud létezni nélkülük. Egy felmérés szerint már 900 millió embernek van valamilyen sportkütyüje. 

holisztikus fitnesz

Már a neve is megosztó, tudom. De az tény, hogy a rendszeres sport manapság már egyre többeknek válik a szenvedélyévé,

és nemcsak az izmok dagasztása miatt, hanem a test, mint az embert kiszolgáló objektum működésének optimalizálása és a mentális jólét végett. Tehát nem valami spirituális baromságról van szó, hanem egy olyan megközelítésről, amely túlmutat a kinézeten és legfőképpen a mán, és amelynek célja az, hogy a sportolással egy sokkal szélesebbre tárt perspektívában érezzük jól magunkat.

És ehhez a test szépsége mellett a kiegyensúlyozott idegrendszer ugyanolyan fontos cél: a teljes és totális jólét elérése fizikai (a jól megválasztott, hatékony edzés) és szellemi gyakorlatok (mint a jó alváshoz is szükséges meditáció) kombinációjával.

Akármelyik is legyen a ti személyes kedvencetek, a lényeg, hogy ne csak azért sportoljatok, hogy kipipálhassátok a társadalmi elvárásokat, hanem azért, hogy valóban jól, jobban érezzétek magatokat a bőrötökben.