A pilates és a jóga között rengeteg hasonlóság van, de mégsem egyeznek. Ideje jobban utána járni, valamint eldönteni, hogy melyik is jobb nekünk.
A héten megosztottuk veletek azokat a tévhiteket, amik miatt általában az emberek távolságtartóan viszonyulnak a jógához. Most viszont egy másik mozgást is elhoztunk nektek, amit olykor összekevernek az emberek a jógával — ez pedig nem mást, mint a pilates. Valóban sok a hasonlóság: mindkettő alacsony terhelésű edzés, tökéletes kiegészítésként szolgálnak más edzéstípusokhoz, valamint testi-lelki előnyökkel járnak. Nem is olyan meglepő, hogy mekkora népszerűségnek örvendenek! Mind a jóga, mind a pilates tökéletes azok számára, akik izmokat szeretnének építeni, miközben zen-állapotba kerülnek.
Azonban, ahogy azt említettük, van különbség is bőven. Például a jóga egy több ezer éves spirituális gyakorlat, és attól függően, hogy mi a célod, lehet, hogy az egyik jobban fog hatni a jóllétedre, mint a másik. Viszont van egy jó hírünk! Számtalan lehetőség van már arra, hogy online hozzáférhess ezekhez az edzésekhez — vannak YouTube-on ingyenes videók, valamint több alkalmazás is, azonban ezekre a legtöbb esetben elő kell fizetni.
Ahhoz, hogy megértsük a jóga és a pilates közötti különbséget, érdemes visszamennünk az eredetükhöz. A pilatest a 20. század elején egy Joseph Pilates nevű pasas alkotta meg. Míg a pilatesórák ma már a tömegek edzésformájának számítanak, valójában az első világháború alatt fejlesztették ki a sebesült katonák rehabilitációjára.
Amikor Joseph Pilates 1929-ben Németországból New Yorkba érkezett, a New York City Ballettel közös irodában kezdett el dolgozni a táncosaikkal — és sok balerina még ma is az ő gyakorlataira esküszik a sérülések megelőzése érdekében.
A gyakorlatok ősatyja 34 matracgyakorlatot fejlesztett ki, amelyeket Controlologynak nevezett el; ahogy a név is sugallja, ezek apró, kontrollált mozdulatok, amelyek az erőházra, vagyis a gerincet tartó izmokra összpontosítanak. Joseph Pilates az I. világháborúa alatt egy kórházban dolgozott, ahol rugókat szerelt az ágyakra, hogy segítsen megtámasztani a járni képtelen betegek végtagjait; ez vezetett egy olyan berendezés kifejlesztéséhez, amely Cadillac néven vált ismertté. Ma a pilates végezhető matracon, könnyű súlyok és pilates-eszközök (például gyűrű, kis edzőlabda, bokasúlyok vagy mini szalagok) használatával, vagy olyan gépen, mint a Cadillac vagy a klasszikus reformer, amelyet szintén Joseph Pilates hozott létre.
Mivel a pilates az erőközpont erősítésére összpontosít, nagyszerű a stabilitás és a törzs formálása szempontjából. A pilates arról is híres, hogy eredményorientált, így általában egészen hamar látszódik már eredmény. Ez az egyik leghatékonyabb módja a test és a testtartás megváltoztatásának. Talán ezért terjedt el a pilatesszel kapcsolatban, hogy képes idézőjelben „meghosszabbítani” a testet, annak ellenére, hogy sajnos az izmok nem tudnak hosszan növekedni. Mivel alacsony terhelésű, és nagymértékben az egyensúlyra és a stabilitásra összpontosít, a pilatest gyakran használják rehabilitációs módszerként is, ezért is építik be a fizikoterápiába.
Van néhány egyéb előnye a pilatesnek, amit nem szoktak hozzákötni: erő, állóképesség és kitartás. A belső hasizom, vagy a keresztirányú hasizmok a rekeszizomhoz kapcsolódnak, amely a belső hasizom része, így ez segít a légzésben.
A jóga egy 5000 éves, Indiából származó hagyomány, amely egy holisztikus életmód, nem csak egy fizikai gyakorlat. Sőt, a jóga pózai — vagy ászanái — egy sokkal nagyobb ernyő részei, amelynek célja, hogy felkészítsen arra, hogy képes legyél meditálni, valamint órákon át ülni.
Valójában 11 különböző jógaforma létezik: vinyasa, hatha, iyengar, kundalini, ashtanga, Bikram, yin, restorative, anusara, jivamukti és prenatális jóga. A jóga típusai között nagy a változatosság, így előfordulhat, hogy találsz olyan órát, amely fizikailag megterhelőbb, míg mások inkább meditatívak.
A Bikram Choudhury által kifejlesztett Bikram jógát úgy tervezték, hogy egy 41°C-ra felmelegített helyiségben, 40%-os páratartalommal végezzük. Manapság azonban számos különböző jógastílust (sőt, még a szőnyegpilatest is) kínálnak fűtött helyiségben — ilyen például a forró jóga is. A jóga végezhető akár egy jógamatracon is, de gyakran alkalmaznak kellékeket, például tömböket, plédeket és szalagokat, hogy segítsenek egy adott póz módosításában, vagy hogy maximálisan kihasználhassuk annak előnyeit.
Talán senki számára sem okoz túl nagy meglepetést, hogy az egyik legnagyobb előnye a hajlékonyság. A fűtött órák különösen előnyösek lehetnek erre, mivel segítenek bemelegíteni az izmokat, így nagyobb mozgástartományt érhetünk el. A jógával növelheted az erődet és tónusosabbá válhatsz. Az egyik legnagyobb tévhit, hogy keresztbe tett lábakkal fogsz ülni, de ez nem így van!
A jóga fizikai egészségre gyakorolt jótékony hatásáról is számos kutatás született. Például a rendszeres jógázást összefüggésbe hozták a hátfájás csökkenésével, a csontsűrűség növekedésével, sőt, a relaxációs előnyöknek köszönhetően még a vérnyomás és az álmatlanság csökkenésével is.
Ahogy azt már említettük, az egyik legnagyobb különbség, hogy a jóga egy spirituális mozgásforma. Nyugatiasítottuk és egy bizonyos fitneszkoncepcióvá alakítottuk, de nem ez az eredete, és nem is ezért hozták létre. De általánosságban elmondható, hogy a jóga inkább egy teljes testet átfogó, kiegyensúlyozott edzés, sokkal több álló pozícióval. A pilatesben azonban tényleg az „erőműn” van a hangsúly. A végtagjaid is részt vesznek benne, de valójában azért vannak ott, hogy erőt és stabilitást adjanak a központi izomzatnak. Egy másik fontos különbség, hogy a jóga során gyakran bizonyos pózokat ki kell tartani. A jógában sok a nyújtózás és az elengedés, a pilatesben viszont egy másodpercig sincs idő az ellazulásra.
Ha nehezedre esik eldönteni, hogy pilates vagy jóga, akkor íme egy kis segítség: ha a törzsed erősítésére, a testtartásod javítására, valamint az általános fittségi szinted és erőnléted javítására törekszel, akkor válaszd a pilatest. Azonban, ha a hajlékonyságodat szeretnéd növelni, több lelki békét és a test és a lélek kapcsolatát szeretnéd megtalálni, akkor a helyedben én a jógát választanám.