Nagyon nehéz elképzelni az életünket cukor nélkül. Sok ételben található, szinte lehetetlenség elkerülni. De mi az a mennyiség, aminél megálljt kellene parancsolnunk magunknak? Íme 5 jele annak, hogy túl sok cukrot eszel.
Tudtátok, hogy az American Heart Association a nőknek naponta legfeljebb hat evőkanál, míg a férfiaknak kilenc evőkanál cukor fogyasztását ajánlja? Ez napi 25-36 gramm vagy körülbelül 100-150 kalória cukornak felel meg. Eközben a WHO a maximális cukorbevitelt 50 grammra határozta meg, de az a legjobb, ha a napi adag nem haladja meg a 25 grammot. Ez kevésnek hangzik vagy soknak?
Nos, ha figyelembe vesszük, hogy egy dobozos kólában 39 gramm cukor van, de még az „egészséges” nasik is (mint például müzliszelet vagy valamilyen gyümölcsös joghurt) tele vannak rejtett cukorral, akkor egy teljesen más gondolkodással állunk a téma előtt. Az általunk elfogyasztott cukor nagy része nem is szándékos. Nasikban, süteményekben és gyümölcslevekben, valamint sok feldolgozott élelmiszerben van elrejtve, és nem mindig könnyen felismerhető az összetevők listáján sem. Ezek miatt pedig könnyen elő tud fordulni, hogy a napi bevitel kétszeresét fogyasztjuk el.
A cukor többféle néven is megtalálható az összetevők listáján, és ez megnehezíti a termék tényleges cukortartamának a felismerését. Íme néhány elnevezés, amely alatt sokszor a cukrot értik:
Nem titok, hogy a cukor kalóriadús, de van egy másik ok is, amiért fogyasztása miatt gyorsan hízhatunk. Ha túl sok cukrot eszünk, állandóan éhesek vagyunk. Ennek oka, hogy a cukor rövid távon felhajtja a vércukorszintet, de rosthiány miatt nem telít el. Ha állandóan éhes vagy, végül többet eszel, mint amennyire szükséged van, ami aztán végső soron súlygyarapodáshoz vezet.
Amikor cukrot eszünk, nemcsak az inzulinszintünk emelkedik, hanem az inzulinszerű növekedési faktor 1, röviden IGF-1 nevű hormon is. Az IGF-1 az inzulinnal együtt serkenti a faggyúmirigyeket és a túlzott keratinizációt a faggyúmirigyek területén, ezért azok eltömődnek, ami pattanásokhoz és gyulladáshoz vezet.
Amikor cukrot eszünk, a glükózszint gyorsan megemelkedik, ami az inzulin felszabadulásához vezet. Azonban ez a kiugrás gyakran olyan erős, hogy a vércukorszint nem esik vissza a normál szintre, hanem az alapszint alá zuhan. Ezt nevezzük hipoglikémiának, ami aztán sóvárgáshoz vezet. Egyeseknél hangulatingadozást és rosszkedvhetz is eredményezhet.
Normális esetben a cukor a vékonybélen keresztül szívódik fel a szervezetben. Ha azonban az általunk elfogyasztott egyszerű cukrok, például a glükóz és a fruktóz mennyisége meghaladja a vékonybél kapacitását, akkor a vastagbélbe kerül. Ezután az ott élő baktériumok táplálékává válik. A szelektív táplálkozás e baktériumok elszaporodását eredményezi. A probléma az, hogy sajnos endotoxinokat hordoznak a baktériumfelületükön, amelyek aztán elhagyhatják a bélrendszert és bekerülhetnek a véráramba, ami csendes gyulladáshoz vezet, ami felgyorsítja az öregedést és gyengíti az immunrendszert.
Tudományosan bizonyított, hogy a magas cukorfogyasztás az úgynevezett AGE-k vagy előrehaladott glikációs végtermékek kialakulását okozza. Ezek lényegében megolvasztják a kollagénrostjainkat. Ha túl sok AGE van, kollagénrostjaink merevvé, törékennyé válnak és degenerálódnak. A szervezet kevésbé képes önmagát is megjavítani, ami azt jelenti, hogy kollagénünk minősége tovább romlik.
Forrás: Vogue Scandinavia, borítókép: Unsplash