A testmozgás elengedhetetlen a jó egészséghez és a jó közérzethez, nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is. Éppen ezért összegyűjtöttük, mik az idei nyár legnépszerűbb edzésformái, hogy önmagad legjobb verziója lehess!
A sport mindig is nagy szerepet játszott az életemben. Még csak négy éves voltam, amikor a szüleim elvittek az első szertornaedzésemre, és olyan jól sikerült az első alkalom, hogy 8 évig az edzőteremben ragadtam. Aztán jött a tánc, majd a vívás, utóbbit is majdnem 7 évig űztem. Ezt csak azért mondom el, hogy lássátok, mit értek „nagy szerep” alatt.
Viszont azóta, hogy abbahagytam a vívást, sokáig nagyon tehetetlennek éreztem magam. A hirtelen jött szabadsággal nem tudtam mit kezdeni, de azt tudtam, hogy élvezem, hogy végre, először az életemben nem „kell” szigorú szabályok mentén sportolnom. Ezt szerintem nagyjából 2 évig gondoltam így. Utána jött a bűntudat, a „rosszul érzem magam a bőrömben” gondolatok, és a lustaság is eluralkodott rajtam.
Bármennyire is ellentmondásos, a koronavírus időszaka segített abban, hogy változásokat hozzak az életembe. Mivel muszáj volt otthon maradnunk, és lényegében nem volt semmilyen program, ami lefoglalt volna, ismét az edzéshez fordultam. Sokáig keresgéltem azt az edzésformát, amit tényleg 100%-ig élvezek, és azt kell, hogy mondjam, csak mostanra, 2024-re sikerült ténylegesen megtalálnom azokat, amik őszintén boldoggá és magabiztossá tesznek. Ezért gondoltam úgy, hogy – kisebb kutatgatások után – összegyűjtöm nektek az idei nyár legnépszerűbb edzésformáit, hátha sikerül nektek is megtalálnotok azt, amitől a lehető legjobban érzitek magatokat!
Sokan azt gondolják, hogy a súlyzókkal való edzés csakis férfiaknak való. Ez egy totális tévhit! Be kell vallanom, hogy nekem ez az egyik kedvenc edzésformám, mutatom is, hogy miért. Azon túl, hogy elképesztő magabiztosságot tud nyújtani a súlyzós edzés, javítja az életminőséget és a csontsűrűséget is. Utóbbi azért különösen fontos, mert ahogy a nők elérik a perimenopauzát, az ösztrogén csökken, ez pedig törékeny csontokhoz és csontritkuláshoz vezethet.
Azok számára is tökéletes edzésforma lehet ez, akiknek a célja a fogyás vagy az aktuális testsúly megtartása/menedzselése. A súlyzós edzések közben megbontjuk az izmainkat, ami azt jelenti, hogy még bőven az edzés befejezése után is kalóriát égetünk, ellentétben a kardióedzésekkel. Ez azért van, mert a szervezetnek dolgoznia kell, hogy az izomszöveteket helyreállítsa.
Nem feltétlen kell edzőterembe menni ahhoz, hogy súlyzókkal tudj edzeni. Az évek során sikerült megtalálnom azt az egy-két youtubert, akiknek az edzéseit élvezet csinálni, de mégis meghalsz tőle, a lehető legjobb értelemben. Tiszta szívemből ajánlom őket nektek!
Ha hasonlóan néz ki a TikTok és Instagram oldalatok, mint nekem, akkor a reformer pilates nem újdonság nektek sem. Úgy gondolom, hogy ez az edzésforma különösen az elmúlt évben lett igazán népszerű, erre utal az is, hogy számtalan celeb is szereti (mint például Kendall Jenner vagy akár még Harry Styles is).
Volt szerencsém tavaly augusztusban megismerkedni a reformer pilates-szel, és azonnal beleszerettem. Azt gondolná az ember, hogy egy nagyon könnyű, cuki-muki valamiről van szó, de valójában nagyon nem! Sokkal inkább hívnám egy csendes gyilkosnak. A reformer pilates hihetetlenül alkalmas az izomegyenetlenségek kezelésére, a kisebb, stabilizáló izomcsoportok megdolgozására, amelyeket a hagyományos edzőtermi edzések és felszerelések figyelmen kívül hagyhatnak. Olyan izmaidat fogod érezni egy-egy edzés után, amiknek a létezéséről egészen addig a pillanatig nem is tudtál.
A jobb testtartástól és a megnövekedett izomdefiníciótól kezdve a jobb mozgástartományig és stabilitásig számos előnye van a rendszeres reformer pilates gyakorlatnak – és itt nem feltétlen csak a fizikai előnyökre kell gondolni. Az elme és a test olyan módon tud összekapcsolódni a kontrollált mozdulatok és koncentrált légzés hatására, hogy a jógához hasonló nyugalmat tapasztalhatsz meg.
Szerencsére itthon nagyon sok pilates stúdió nyílt az elmúlt időszakban, úgyhogy biztosan mindenki megtalálja a számára tökéletes helyet!
Ez az egyik legváratlanabb edzésforma ezen a listán, de a bouldering mostanában rohamléptekben hódítja meg a világot. Ez egy főként beltérben, mászófalon végzett, teljes testet igénybe vevő edzés, amely a lábaktól egészen az ujjbegyekig átmozgatja a kisebb és nagyobb izmokat és inakat.
Egyik barátnőm vitt el magával párszor falat mászni, és a teremben döbbentem rá arra, hogy mennyien odáig vannak ezért a sportért. Aztán arra is igen hamar rájöttem, hogy – hiába mozogtam világéletemben – kifog rajtam. Elsőre könnyűnek tűnhet, hisz csak fogni kell a „köveket”, de vannak nehézségi szintek, és sokszor még a legkönnyebb is igen nehéz. De ez ennek a sportnak a varázsa! Ki kell találnod, hogy mászd meg a különböző pályákat (ezzel edzed az elmédet is), és folyamatosan figyelned kell a testtartásodra is. Így nem csak a fizikumodat erősíted, de a kitartásodat és az elhivatottságodat is. Igencsak bosszantó tud lenni, amikor nem sikerül elsőre egy pálya!
A felsorolásból ez az egyetlen olyan edzésforma, amit még nem próbáltam ki, de ami késik, nem múlik. A power jóga a vinyasa jógagyakorlathoz képest inkább fitneszalapú megközelítést alkalmaz, és gyakran más erőnléti edzésekből építkezik, azonban az óra és a tempó stúdiótól és tanároktól függően változik.
A power jóga az erő és a rugalmasság fejlesztésére összpontosít meghatározott ászanák segítségével. Ez a gyakorlat általában a teljes test edzését, a pulzusszám növelését és a kalóriaégetés elősegítését helyezi előtérbe.
Felhasznált források: vogue.com, gymbeam.hu, borítókép: Unsplash